Aktivizohet sërish zjarri në pyllin me pisha në Darëzezë

Shqipëria

Aktivizohet sërish zjarri në pyllin me pisha në Darëzezë

Më: 24 shtator 2023 Në ora: 00:12
Foto nga vendi i ngjarjes

Natë zjarresh e shtuna e 23 shtatorit. Pas luftës me flakët nga ana e zjarrfikëseve është aktivizuar sërish zjarri në pyllin me pisha në Darëzezë.

Ndërhyrja e forcave zjarrfikëse nga Fieri, Patosi, Rroskoveci, por edhe Dimal, nuk kanë mjaftuar për të shuar flakët e “ferrit” të cilat janë përhapur me shpejtësi nga era e fortë dhe pemët e pishave në pyll.

Situata në Darëzezë ka qëndruar problematike. Errësira, era e fortë, natyra e bimësisë, por edhe terreni i vështirë kanë vështirësuar vënien nën kontroll të flakëve. Pavarësisht se është kërkuar ndërhyrje nga ajëri, me errësirën e natës para, u bë e pamundur ndërhyrja.

Vatër zjarri problematike mbetet edhe ajo në Ndernënas të Libofshës ku flakët po i afrohen një stalle dhe shtëpive. Mesohet gjithashtu se vatra zjarri ka edhe në Patos ndërkohë që sipas informacioneve edhe në Drenovë Fushë në Mallakastër është aktivizuar një tjetër vatër zjarri.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat