Begaj në Berlin, takim “kokë me kokë” me presidentin gjerman - zbulohet çka diskutuan

Shqipëria

Begaj në Berlin, takim “kokë me kokë” me presidentin gjerman - zbulohet çka diskutuan

Më: 19 qershor 2024 Në ora: 10:39
Bajram Begaj dhe Frank-Walter Steinmeier

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka zhvilluar një takim kokë më kokë në Berlin me Presidentin e RFGJ-së Frank-Walter Steinmeier. Begaj u shpreh se me Steineir kanë patur diskutime për forcimin e bashkëpunimit dypalësh dhe integrimin e Shqipërisë në BE

Kreu i shtetit i ka shprehur falënderime Presidentit Steinmeier për kontributin në forcimin e marrëdhënieve dhe partneritetit mes dy vendeve

“Takimi, tregues i bashkëpunimit të shkëlqyer politik dhe i vëmendjes së vazhdueshme të Gjermanisë ndaj Shqipërisë. Mora garanci për mbështetjen e Gjermanisë për integrimin e Shqipërisë në BE

Gjermani jep mbështetje për avancimin e reformave në Shqipëri dhe zhvillimin e vendit dhe oli i saj në Ballkanin Perëndimor është i pazëvendësueshëm përballë sfidave që komprometojnë të ardhmen Euroatlantike”, tha Begaj.

Ndër të tjera, presidenti u shpreh se “duhet bashkëpunim i ngushtë rajonal. E ardhmja evropiane udhërrëfyes për begatinë e rajonit”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat