Daka i përgjigjet Haki Abazit: Nuk e kam ndërmend të jap dorëheqje

Aktuale

Daka i përgjigjet Haki Abazit: Nuk e kam ndërmend të jap dorëheqje

Më: 21 janar 2021 Në ora: 21:55
Valdete Daka

Kryetarja e KQZ’së, Valdete Daka ka thënë se nuk e ka për detyrë ajo të merret me certifikim e kandidatëve për deputetë.

Ajo ka treguar vendimmarrjen e brenda  KQZ dhe ka thënë se Gjykata Kushtetuese ka marrë vendim që të largohen nga lista e kandidatëve ata që kanë dënim të prerë në tri vitet e fundit.

“Ne i larguam 87 kandidatë për deputetë në vitin 2017. Kushtetuesja na detyroi t’i kthejmë pasi nuk na lejoi t’i marrim të drejtën personave që të kandidojnë. Por në vitin 2019 ne nuk i certifikuam andaj i lejuam dhe kështu ndodhi rasti i Etem Aritit. Tani Kushtetuesja na kërkoi t’i certifikojmë listat”, tha ajo.

Ndërsa ajo pati përgjigje dhe për ata që kërkuan dorëheqjen e saj nga KQZ.

“Nuk e kam ndërmend të japë dorëheqje. Nuk e kam ndërmend t’i nënshtrohem presionit të Haki Abazit.”, tha ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat