Reagon ashpër eksperti amerikan pas rrahjes së gazetarit në Kosovë, ka këtë kërkesë për qeverinë e ardhshme

Aktuale

Reagon ashpër eksperti amerikan pas rrahjes së gazetarit në Kosovë, ka këtë kërkesë për qeverinë e ardhshme

Nga: M.H Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 20:24
Alon Ben-Meir

Eksperti dhe profesori nga Amerika Alon Ben-Meir, ka reaguar në lidhje me rrahjen e gazetarit nga Kosova.

Profesori thotë që është shokuese të shohësh se si është rrahur njëri ndër gazetarët e guximshëm që ka Kosova, siç është Visar Duriqi, përcjell “Bota sot”.

Gjithashtu eksperti thotë që edhe më alarmuese është fakti që disa e përkrahin këtë akt të kryer e që është edhe shumë negative që një komb që ka qëndruar për dy dekada nën një regjim të tmerrshëm të ketë këtë mbështetje.

Nuk ka demokraci nëse zërat e njerëzve janë të heshtur, shton më tej eksperti.

Postimi i plotë

Është shokuese të shohësh një nga gazetarët më të guximshëm në Kosovë, Visar Duriqi, i mbuluar me gjak pas një sulmi nga individë anonimë. Është gjithashtu alarmante të lexosh komentet e njerëzve në mediat sociale në mbështetje të sulmit kundër Duriqit. Një shoqëri që kishte qenë nën një regjim të tmerrshëm deri dy dekada më parë duhet të qëndrojë kundër këtyre akteve të tmerrshme të dhunës. Çdo dhunë fizike ndaj gazetarëve është një krim që duhet të dënohet jo vetëm nga zyrtarët, por edhe nga e gjithë shoqëria, pasi është një shtypje e drejtpërdrejtë e shtypit dhe lirisë së fjalës. Nuk ka demokraci nëse zërat e njerëzve janë të heshtur. Për Kosovën në veçanti, liria e fjalës është thelbësore për integrimin e saj në BE. Kështu, vetëm një qeveri e përkushtuar në këto parime themelore demokratike do të jetë e denjë për të qeverisur, dhe asnjë udhëheqës politik në Kosovë nuk duhet ta harrojë atë.

Publiku i Kosovës duhet të dijë se mund të mbështetet në mbështetjen e BE-së në betejën e saj për të drejtat e njeriut dhe lirinë e shtypit dhe udhëheqësit e saj do të duhet të kuptojnë se shkelja e tyre e vazhdueshme e këtyre të drejtave mbart një çmim të rëndë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat