Baza ushtarake alarmoi Serbinë, Bahtiri i reagon Vuçiqit: Tërhiqe deklaratën e sotme

Aktuale

Baza ushtarake alarmoi Serbinë, Bahtiri i reagon Vuçiqit: Tërhiqe deklaratën e sotme

Nga: A.Zh Më: 1 prill 2021 Në ora: 16:33
Agim Bahtiri

Kyetari i Mitrovicës Agim Bahtiri, i ka reaguar presidentit serb Aleksdandar Vuçiq, për bazën ushtarake të Forcës së Sigurisë së Kosovës, që do të ndërtohet në kodrën e Cërrnushës.

Bahtiri i ka thënë Vuçiqit, se ai nuk mund të ndërhyjë në punët e brendshme të Mitrovicës dhe të Kosovës dhe se ndërtimi i kësaj baze nuk është provokim, përcjell Bota sot.

Ai ka ftuar presidentin serb që ta tërheq deklaratën e sotme dhe të veprojë në drejtim të njohjes së Republikës së Kosovës.

Reagimi i Bahtirit në Facebook:

Presidenti i Serbisë Vuçiq nuk mund të ndërhyjë në punët e brendshme të Republikës së Kosovës, e sidomos në punët komunale të Mitrovicës.

Baza ushtarake e FSK-së që do të ndërtohet në kodrën e Cërrnushës nuk është provokim për askënd e as nuk do ta cenojë sigurinë e banorëve serbë të Kosovës, të cilët i mbron dhe do t'i mbrojë shteti i Kosovës me mekanizmat e tij sikurse gjithë banorët e Republikës tonë.

Ka perënduar koha e ndërhyrjes në punët e shtetit dhe komunës tonë të pasardhësve politikë të Millosheviqit, të cilët në vend se të kujdesen për mirëqenien e banorëve të Serbisë dhe demokratizimin e shtetit të tyre, tentojnë të përzihen dhe bëjnë obstruksione të ndryshme për ta prishur rendin demokratik dhe kushtetues të Republikës së Kosovës. Andaj, i bëj thirrje ta tërheq deklaratën e sotme dhe veprojë në drejtim të njohjes së Republikës së Kosovës, sepse vetëm kështu mund t'i shërbej shtetit të vet dhe gjithë rajonit.

Vendimin i Kuvendit Komunal të Mitrovicës dhënien e 191 hektarë tokë për bazën ushtatake të FSK-së, ka ardhur pas kërkesës së Ministrisë së Mbrojtjes të Kosovës dhe si komunë jemi shumë krenar për këtë vendim të marrë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat