Mediat serbe komentojnë vizitën e ministrit gjerman në Prishtinë: Gjermania i është bashkuar dramës ballkanike, Kurti po e pret me padurim!

Aktuale

Mediat serbe komentojnë vizitën e ministrit gjerman në Prishtinë: Gjermania i është bashkuar dramës ballkanike, Kurti po e pret me padurim!

Nga: H.O. Më: 22 prill 2021 Në ora: 21:51
Pamje nga takimi/ Ministri gjerman, Heiko Maas, kryeministri Albin Kurti

Mediat serbe kanë komentuar vizitën e ministrit të jashtëm gjerman, Heiko Maas në Prishtinë, i cili është takuar me liderët më të lartë të shtetit.

Media serbe shkruan se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me zëvendës-kryeministrat Besnik Bislimi dhe Donika Gërvalla, zhvilluan sot një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas, që kur ai mori konfirmimin e mbështetjes së Gjermanisë për Prishtinën.

Ministri gjerman gjithashtu theksoi mbështetjen e tij për qëllimet e qeverisë për reformimin e sundimit të ligjit, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Ministri Maas deklaroi se gjatë presidencës gjermane të BE-së, çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën ishte në krye të agjendës.

Ai konfirmoi se Gjermania do të angazhohet për liberalizimin e vizave për Kosovën sa më shpejt të jetë e mundur, pasi pozicioni gjerman është i qartë, dhe kjo është "që Prishtina ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave".

Tema e takimit ishte gjithashtu çështja e dialogut me Serbinë me ndërmjetësimin e BE-së, ku diplomati gjerman konfirmoi mbështetjen e vazhdueshme të Gjermanisë për dialogun dhe normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës.

Kurti theksoi se qeveria e re garanton një mjedis të sigurt për investime dhe se Prishtina do të mirëpresë investimet e përbashkëta të diasporës dhe investitorëve gjermanë./Bota sot

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat