Sulmi seksual në një shkollë në Prishtinë, reagon Halimi e LDK-së: Ky rast të jetë alarm

Aktuale

Sulmi seksual në një shkollë në Prishtinë, reagon Halimi e LDK-së: Ky rast të jetë alarm

Nga: N. H Më: 16 maj 2021 Në ora: 17:29
Sibel Halimi

Zëdhënësja e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Sibel Halimi, përmes një shkrimi në Facebook ka thënë se rasti i abuzimit seksual në oborrin e një shkolle në kryeqytet, dhe incizimi i ngjarjes shpërfaq qartazi gjendjen reale me të cilin janë duke u ballafaquar fëmijët tanë.

Ky reagim nga Halimi vije pasi dje u raportua se një vajzë e klasës së parë u sulmua seksualisht në një shkollë të Prishtinës.

Halimi shprehet se për shkak të mungesës së informacionit dhe vetëdijes së nxënësve, aktet e tilla po shndërrohen në akte “trimërie”.

Andaj, ajo thekson se ky rast, duhet të jetë alarm, për shkollat dhe sistemin arsimor, përcjell “Bota sot”.

Ja shkrimi i saj:

Shkolla është vendi ku fëmijët duhet të edukohen për të drejtat e barabarta. Padrejtësitë, misogjenizmi, diskriminimi e abuzimi i shfaqur në shoqëri, në shkollë nxënësve duhet t`u jepet mundësia për t`i ndryshuar botëkuptimet patriarkale ndaj gjinisë.

Rasti i abuzimit seksual në oborrin e një shkolle në kryeqytet, incizimi i ngjarjes shpërfaq qartazi gjendjen reale me të cilin janë duke u ballafaquar fëmijët tanë. Në mungesë të informacionit dhe vetëdijes të nxënësve, aktet e tilla shndërrohen në akte “trimërie”. Andaj, ky rast, të jetë alarm, për shkollat dhe sistemin arsimor. Arsyetimi i shkollës, që kjo ngjarje ka ndodhur jashtë procesit mësimor, është vetëm vazhdimësia e problemit me të cilat ballafaqohet arsimi ynë. Derisa, publikimi i videos nga mediet është shkelje flagrante e të drejtave të fëmijëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat