Kryeministri Kurti jep lajmin e mirë: Askush nuk do të marrë më pak sesa kaq para nëse punon 8 orë në ditë

Aktuale

Kryeministri Kurti jep lajmin e mirë: Askush nuk do të marrë më pak sesa kaq para nëse punon 8 orë në ditë

Më: 17 maj 2021 Në ora: 10:56
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri Albin Kurti, duke e prezantuar në Kuvend programin qeveritar, është zotuar se askush në Kosovë nuk do të paguhet nën 10 euro në ditë, ndërsa punon 8 orë në ditë.

Kurti përmendi rritjen e pagës minimale në 250 euro, ndërsa tha se askush nuk do të tatohet për mbijetesë.

“Kemi zhvilluar një program që rrit pagën minimale dhe ngrit pragun e pagës që nuk tatohet. Sepse në Kosovë, askush që punon 8 orë në ditë nuk duhet të marrë më pak se 10 euro në ditë dhe askush nuk duhet të tatohet për mbijetesë”, tha ai.

Kurti paraprakisht tha se “kemi bërë shumë punë”, duke folur për 55 ditët e para të Qeverisë së udhëhequr nga ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat