Lajçak takohet së pari me Vuçiqin, presidenti serb thotë se pati“bisedë të këndshme” me të

Aktuale

Lajçak takohet së pari me Vuçiqin, presidenti serb thotë se pati“bisedë të këndshme” me të

Më: 17 maj 2021 Në ora: 20:49
Lajçak dhe Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit që ka pasur me ndërmjetësuesin special i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se dëshirojnë paqe e stabilitet në rajon.

Takimin e ka njoftuar Vuçiq nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në ‘Twitter’, derisa ka thënë se pati një bisedë të këndshme me Lajçak.

“Ne duam të kemi paqe dhe stabilitet. Serbia është gati ta vazhdojë dialogun. Bisedë e këndshme sonte me Miroslav Lajçak”, ka shkruar i pari i Serbisë.

Lidhur me takimin në llogarinë e tij private në Twitter ka shkruar edhe Lajçak, duke thënë se është biseduar lidhur me zhvillimet e fundit në dialog dhe vizitën e tij në NATO dhe Çeki.

“Vlerësova mundësinë që të diskutoja me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq për zhvillimet e fundit në dialog dhe marrëdhëniet BE-Ballkan perëndimor, si dhe dy vizitat e fundit në NATO dhe Republikën Çeke sot”, ka shkruar Lajçak.

Ndërmjetësuesi special i BE’së ende nuk ka njoftuar për ndonjë takim me palën nga Kosova.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat