Alarmon Rron Gjinovci, pas asaj që sot bëri Kisha Ortodokse Serbe në Kosovë

Aktuale

Alarmon Rron Gjinovci, pas asaj që sot bëri Kisha Ortodokse Serbe në Kosovë

Nga: N.Sh Më: 10 qershor 2021 Në ora: 15:36
Pamje nga vendi i ngjarjes

Gjatë ditës së sotme, Kisha Ortodokse Serbe ka mbajtur një liturgji fetare në kishën e kontestuar që ndodhet në oborrin e Kampusit Universitar të Prishtinës.

Serbët janë rikthyer në kishën e papërfunduar që ndodhet në oborrin e Kampusit Universitar të Prishtinës, për herë të parë pas vitit 1998, kurse liturgjia u mbajt nga Peshkopi Teodosije.

E kjo ka bërë që të reagon aktivisti i shoqërisë civile Rron Gjinovci.

Ai thotë se, nëse Qeveria nuk e ka ditë për këtë liturgji fetare në Kishë, atëherë nuk jemi të sigurtë, pasi po u kalojkan përpara keqbërësit.

Ndërsa, si pas tij, nëse e kanë ditë dhe e kanë lejuar, atëherë duhet një shpjegim i gjatë për qeverinë.

“Për meshën e sotme në të ashtuquajturën kishë ortodokse në Prishtinë, nëse qeveria thotë s'e kena ditë, atëherë na s'kokëm t'sigurtë se ktyne para hunve po ju kalojkan keqbërësit, nëse e kanë ditë e i kanë lonë, atëherë le ta përgatisin lirisht ni shpjegim t'gjatë, i cili s'di çfarë justifikimi munët me përmbajtë”, ka shkruar Gjinovci në Facebook.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat