Kurti, Macronit: Ju ftoj të vizitoni shtetin tonë

Aktuale

Kurti, Macronit: Ju ftoj të vizitoni shtetin tonë

Më: 23 qershor 2021 Në ora: 20:27
Albin Kurti dhe Emmanuel Macron

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të takohet me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, në Pallatin Presidencial “Elysee”. Pak para takimit, Macron dhe Kurti, ju drejtuan gazetarëve.

Fillimisht Kurti tha se është privilegj dhe përgjegjësi që të takohet si kryeministër i Kosovës me presidentin e Francës.

Tutje, ai përmendi edhe vizitën e presidentit të SHBA’së, Joe Biden, në Bruksel. Kurti gjithashtu tha se një situatë e re politike po krijohet.

Krejt në fund, Kurti ftoi presidentin Macron të vizitojë Kosovën.

“Jam i nderuar të jem këtu me ju, me presidentin e një shteti të fuqishëm. Është privilegj dhe përgjegjësi si kryeministër i shtetit më të ri në Evropë. Të jem para pallatit presidencial francez duke marrë parasysh se Kosova do të jetë gjithmonë pro aspiratave evropiane”, është shprehur Kurti.

“Tanimë realiteti i ri ka përbërës të ri. Ju siguroj president se ne po i ndjekim nga afër zhvillimet e fundit në Bruksel, sidomos pas ardhjes së presidentit Amerikan. Ne besojmë se një situatë e re politike po krijohet. Në një situatë të tillë ne do të kontribuojmë. Ndihem i nderuar që kam mundësinë të flas me juve, rreth zhvillimeve të Kosovës. Sado i vogël shteti ynë, ai ka përgjegjësi të ndërtojë vetën, si shtetet me histori, një prej të cilave është Franca”, ka thënë Kurti.

“Unë shpresoj shumë nga biseda me ju dhe ju ftoj të vizitoni shtetin tonë”, shtoi Kurti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat