Librin e tij Kurti deshi t’ia dhuroi Vuçiqit, flet autori, ja çfarë thotë

Aktuale

Librin e tij Kurti deshi t’ia dhuroi Vuçiqit, flet autori, ja çfarë thotë

Më: 21 korrik 2021 Në ora: 19:11
Bejtullah Destani

Në takimin e djeshëm mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq të mbajtur në Bruksel, Kurti kishte marrë me vetë dy libra dhe lisën me emrat e 1,133 fëmijëve të vrarë në luftën e Kosovës, për t’i dhuruar presidentit Vuçiq, mirëpo ai refuzoi t’i merrte.

Autori i një prej librave që Kurti deshi t’ia dhuroi Vuçiqit, Bejtullah Destani për botimin e libriT “Muhaxhirwt-Dosja Britanike” dhe rëndësinë e këtij libri.

Destani nëpërmjet një lidhje të drejtpërdrejtë, tha se për të botuar këtë libër atij u ishin dashur 10 vite kërkim për dokumente, që tregonin për dëbimin e shqiptarëve.

“Për këto dosje, gjatë kohës që kam jetuar për 25 në Lodër dhe kam kërkuar rreth 10 vite për dosje të tilla dhe I kam gjetur në arkivin e Ministrisë së jashtme dhe atë kombëtar të Britanisë së Madhe, dhe kjo është vetëm një pjesë e dokumenteve që janë botuar sepse pot ë botoheshin të gjitha, do të dilnin disa vëllime por fatkeqësisht ishte e pamundur që të botohej e gjitha”, tha Destani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat