Ministri Liburn Aliu flet për banesën e blerë në lagjen ‘Marigona Hill’ – tregon si do ta paguajë atë

Aktuale

Ministri Liburn Aliu flet për banesën e blerë në lagjen ‘Marigona Hill’ – tregon si do ta paguajë atë

Më: 12 gusht 2021 Në ora: 10:28
Liburn Aliu

Pavarësisht se ka vendosur të jetojë në një lagje luksoze dhe të mbyllur, “Marigona Hill”, ministri Liburn Aliu ka thënë se këto lagje janë të dëmshme për shoqërinë.

Megjithëse tha se “Marigon Hill” nuk është lagje e mbyllur.

Aliu ka sqaruar edhe anën ligjore se si funksionojnë këto lagje dhe diskutimet që janë bërë në kohën kur ai ishte drejtor në Komunën e Prishtinës.

“Më tepër se 40 % e hapësirës së këtyre e lagjeve, në këtë rast ‘Marigona Hill’, ka me qenë pronë publike”, tha në emisionin “Kallxo Përnime” ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës.

Ai ka thënë se “Marigona Hill” nuk do të jetë lagje e mbyllur dhe do të ketë pronë publike.

Ministri shtoi se banesën në këtë lagje do ta paguajë më kredi familjare dhe dëmshpërblimin si i burgosur politik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat