Punëtorët e Lotarisë në protestë, thonë se që nga viti i kaluar nuk kanë marrë paga

Aktuale

Punëtorët e Lotarisë në protestë, thonë se që nga viti i kaluar nuk kanë marrë paga

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 16:21
Foto ilustrim

Punëtorët e Lotarisë së Kosovës kanë protestuar para ndërtesës së Qeverisë për shkak të mos plotësim-ndryshimit të Ligjit për këtë institucion.

Shpresa Gosalci, tha se plotësim-ndryshimi i Ligjit ka qenë kërkesë e kamotshme e tyre. Madje ajo ka sqaruar duke shtuar se që nga viti 2020 nuk janë duke marrë paga e që kjo i ka rënduar ata, duke pasur parasysh edhe pandeminë.

Gosalci tha se shumica prej tyre janë gra, të cilat janë edhe nëna vetushqyese.

“Në protestojmë që të bëhet miratimi i ligjit. Ky ligj ka qenë kërkesa jonë e kamotshme. Punëtorët tonë janë në gjendje të rëndë ekonomike dhe nga viti 2020 janë pa paga”.

“Ne kemi bërë kërkesa për takimin me ministrin e Financave, ku na është premtuar që do të trajtohet çështja jonë, mirëpo deri tani nuk kemi asgjë konkrete, na kemi thënë se mund të merr muaj, por jemi 60 familje sepse gjysma e punëtorëve janë gra dhe gjendja është shumë e rëndë”.

Kjo nuk është hera e parë që ata kanë protestuar para Ekzekutivit me të njëjtat kërkesa.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat