“Sikur bomba e tempiruar, vetëm një herë mund të ndodh të shpërthejë”/ Eksperti i sigurisë flet për kërcënimin ndaj Kurtit

Aktuale

“Sikur bomba e tempiruar, vetëm një herë mund të ndodh të shpërthejë”/ Eksperti i sigurisë flet për kërcënimin ndaj Kurtit

Më: 28 tetor 2021 Në ora: 00:09
Nuredin Ibishi

Eksperti i sigurisë Nuredin Ibishi, e ka komentuar rastin e kërcënimit të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti.

Ibishi tha se secili kërcënim merret serioz nga institucionet e sigurisë së vendit.

Ai tha se shtimi i forcave policore si duket ka qenë i paparë për sigurimin e eskortës së kryeministrit.

“Çdo kërcënim merret serioz, sikur bomba e tempiruar sepse ndodh që vetëm njëherë të shpërthejë. Çdo herë merret si kërcënim serioz. Vlerësimi ka qenë se ai vetëm gjatë eskortës ka qenë i rrezikuar, ndërkaq në vendin e qëndrimit ai e ka sigurimin e objektit dhe ka qenë e panevojshme”.

Eksperti i sigurisë thekson se largimi i forcave të shtuara të policisë ndoshta mund të jetë ndonjë taktizim për të vëzhguar shtëpinë e Kurtit në mënyra tjera.

“Me siguri ndërmerren masa të mbulimit të terrenit, ndoshta jo në uniformë por në mënyrë tjera që bëhet pra observimi i objektit”.

“Pra, secili kërcënim merret serioz dhe policia dhe institucionet e tjera i marrin masat adekuate e edhe AKI-ja”.

Disa postime në rrjete sociale janë bërë nga persona të panjohur.

Në ato postime ofrohet shpërblim një shumë e parave për vrasjen e Albin Kurtit.

Prej marrjes së informacioneve Policia e Kosovës i ka shtuar prezencën e forcave tek shtëpia e Kurtit.

Pas disa orësh pjesëtarët shtesë që u kujdesen për sigurinë e shefit të qeverisë u larguan.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat