Takohen Berisha e Braho: Kosova ka Shqipërinë referencë për reformën në shëndetësi

Aktuale

Takohen Berisha e Braho: Kosova ka Shqipërinë referencë për reformën në shëndetësi

Më: 28 tetor 2021 Në ora: 13:56
Foto nga takimi

Zëvendësministri i Shëndetësisë thotë se Kosova ka Shqipërinë referencë për reformën në shëndetësi

Ministria e Shëndetësisë këtë të enjte ka pritur në një takim delegacionin e inspektorëve shëndetësorë nga Shqipëria të cilët po qëndrojnë në Kosovë për një vizitë dy ditore.

Delegacioni i kryesuar nga kryeinspektorja shëndetësore, Vjollca Braho u mirëprit nga zëvendësministri i Shëndetësisë, Arsim Berisha.

Me këtë rast, zëvendësministri Berisha u shpreh se këto takime po zhvillohen në kuadër të marrëveshjeve në mes dyja vendeve.

Ndërsa, tha se ministria e Shëndetësisë në Kosovë e ka referencë të parë Shqipërinë për reformën në shëndetësi.

Berisha: Shqipërinë e kemi referencë për reformën në shëndetësi

“Bashkëbiseduam për marrëveshjet që ka Kosova gjegjësisht Ministria e Shëndetësisë, përkatësisht inspektorati shëndetësor farmaceutik dhe për bashkëpunimin në të ardhmen pasi edhe MSh në Kosovë e ka referencë të parë për reformën në shëndetësi e ka Shqipërinë“, tha ai.

Kryeinspektorja shëndetësore e Republikës së Shqipërisë, Vjollca Braho tha se gjatë këtyre ditëve me inspektorët shëndetësorë të Kosovës do të ndajnë eksperiencat e tyre në fushën e inspektimit.

Braho: Do të ndajmë eksperiencat e përbashkëta në fushën e inspektimit

“Sot jemi këtu në këmbim të gjithë eksperiencave të përbashkëta që kemi në fushën e inspektimit duke këmbyer të gjitha mendimet përvojat tona për tua dhënë inspektoratit të shëndetësisë“, u shpreh Braho.

Delegacioni i inspektorëve shëndetësorë të Republikës së Shqipërisë gjatë këtij qëndrimi dy ditor në Kosovë do të vizitojnë edhe qendrat e vaksinimit kundër COVID-19 në Kosovë dhe Spitalet e Përgjithshme dhe klinikat e QKUK-së. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat