​Nxënësit të plagosur i hiqet plumbi nga trupi, Nagavci: Rasti kriminal në Gllogjan na ka tronditur të gjithëve

Aktuale

​Nxënësit të plagosur i hiqet plumbi nga trupi, Nagavci: Rasti kriminal në Gllogjan na ka tronditur të gjithëve

Më: 27 nëntor 2021 Në ora: 00:51
Arbërie Nagavci

Nxënësit të plagosur nga të shtënat me armë që ndodhi mbrëmjen e së premtes tashmë i është hequr plumbi nga trupi.

Ai është në gjendje të mirë shëndetësore dhe po trajtohet në reanimacion, kështu bëri të ditur për medie drejtori i Spitalit të Pejës, Skënder Dreshaj. 

Dreshaj në konferencën për medie bashkë me ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci dhe zëvendësministrja e Shëndetësisë, Dafina Gexha dhe deputetja e Vetëvendosjes, Fatmire Kollçaku. 

Dreshaj: Gëzhoja e mbetur u nxor me sukses 

“Ne aspo dolëm nga salla e operacionit për të plagosurin. Gëzhoja e mbetur u nxor me sukses tani është në fazën e reanimacionit”, tregoi Dreshaj. 

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka vizituar të plagosurin i cili u operua në Spitalin e Pejës. Pas kësaj vizite, Nagavci tha se sulmi që ndodhi në Gllogjan të Deçanit është një akt kriminal

Nagavci: Rasti kriminal na ka tronditur

“Sot është një natë e rëndë, një trishtim e dhimbje e madhe për të gjithë qytetarë e Kosovës dhe jo vetëm. Rasti kriminal na ka tronditur të gjithëve, dy nga viktimave kanë qenë nxënës, njëra maturante në shkollë të mjekësisë dhe tjetri në maturant në shkollën e ekonomisë ën Gjakovë kanë qenë në autobus në linjën e fundit duke u kthyer në shtëpitë e tyre. I plagosuri tjetër është në gjendje të mirë shëndetësore. Dhe organet e rendit janë duke bërë përpjekjet maksimale dhe janë duke u angazhuar që kriminelin ta zënë sa më parë dhe ta vendosin para drejtësisë, urojmë që të jetë rasti i fundit i tillë[...] do të angazhohemi si qeveri dhe institucionet e republikës që sa më parë krimineli të vihet para drejtësisë dhe të mos kemi raste të tilla”, tregoi Nagavci. 

Edhe zëvendësministrja e Shëndetësisë, Dafina Gexha ngjarjen e mbrëmjes së të premtes në Gllogjan e quajti akt krimina. 

Gexha: U shuan tri jetë, sa më parë të zbulohen autorët e vrasjes 

“E tronditur nga ky akt kriminal nga i cili u shuan tri jetë të qytetarëve të Kosovës. Presim nga organet e rendit që sa më parë të zbulojnë autorët e vrasjes të këtij akti makabër dhe të sillen para drejtësisë. U siguruam nga drejtori dhe stafi shëndetësor që pacienti është duke marrë trajtimin e duhur[...]kemi ardh të shprehim mbështetjen nga Ministria e Shëndetësisë për pacientët dhe spitalin e Pejës", tha ajo. 

Ndërsa, deputetja nga Vetëvendosje, Fatmire Kollçaku tha se vështirë gjendet fjalët ngushëlluese për familjet e viktimave. 

Kollçaku: Vështirë të gjenden fjalë ngushëlluese për familjet e viktimave 

“E vështirë të gjenden fjalë ngushëlluese sonte për familjet e tyre që humbën më të dashurit e tyre ajo që pak sëpaku na ngushëllon është se nxënësi që është i plagosur dhe është i shtirë është në gjende të mirë dhe jashtë rrezikut për jetë”, deklaroi Kollçaku. 

Ndaj këtij akti kriminal ka reaguar edhe Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka quajtur krim mizor e brutal, sulmin e sotëm në Deçan. 

Ai për KosovaPress deklaroi se është siguruar nga ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla që do të punohet në zbardhjen e rastit ku u vranë tre persona gjatë të sulmit të një autobusi në Gllogjan.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat