Dugolli: FSK ka nevojë për rritje të buxhetit në mënyrë që të jetë një ushtri e përgatitur për vendin

Aktuale

Dugolli: FSK ka nevojë për rritje të buxhetit në mënyrë që të jetë një ushtri e përgatitur për vendin

Nga: M.H. Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 19:02
FSK

Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes mbështetën projektligjin, për dërgimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit.

Anëtarët e Komisionit unanimisht mbështetën projektligjin, duke i rekomanduar Kuvendit miratimin e tij.

Në lidhje me këtë temë në një prononcim për “Bota sot”, ka folur deputeti nga radhët e LVV-së, Enver Dugolli njëherëshit edhe zëvendëskryetari i parë i Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes, tha se ky propozim ka ardhur nga qeveria dhe se është ndjerë nevoja e adaptimit të procedurave dhe misionit sipas tri ligjeve bazike.

Plotësim-ndryshimi i Ligjit për dërgimin e FSK-së jashtë vendi, ka ardhur si propozim nga Qeveria, gjegjësisht ne Ministria e Mbrojtjes si rezultat i miratimit te tri ligjeve bazike te ndodhura në parlamentin e Kosovës. Për Ministrinë Mbrojtjes, Ligjin e për Forcën e Sigurisë se Kosovës me mision te ri dhe ligjin e Shërbimit ne FSK. Pra thjesht, ka lindë nevoja e adaptimit të procedurave dhe misionit sipas tri ligjeve bazike”, u shpreh deputeti.

Ndërsa në lidhje me rritjen e buxhetit për FSK-në, ai thotë që FSK duhet të ketë buxhet të mjaftueshëm për të u pajisur mirë dhe të bëhet një ushtri e përgatituri.

Sipas Dugollit një mbështetje e qeverisë do i ndihmojë mjaftë shumë ushtrisë sonë.

Është lajm shumë i mirë qe Qeveria ka kthyer me të drejtë vëmendjen nga Forca e Sigurisë sonë sepse gjithmonë kemi thënë se nuk na duhet një ushtri vetëm në letër por një ushtri e përgatitur dhe pajisur mirë, por e cila kërkon mbështetje me buxhet dhe vëmendje te vazhdueshme institucionale. Për herë te parë për FSK-në është nda një buxhet mbi 100 milion me projeksion qe në tri vitet e ardhshme të arrijmë një standard mbështetje prej 2% të Bruto Produktit Kombëtar, të cilin e kërkojnë dhe zbatojnë vendet anëtarët te NATO-s”, përfundoi Enver Dugolli për “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat