Ish-presidenti i Kazakistanit: Kosova po kërkon që ta njohim pavarësinë e saj

Aktuale

Ish-presidenti i Kazakistanit: Kosova po kërkon që ta njohim pavarësinë e saj

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 13:50
Nursultan Nazarbayev

Ish-presidenti i Kazakistanit, Nursultan Nazarbayev tha se vendi i tij nuk e njeh Krimenë si pjesë të Rusisë, por nuk e mbështet as Ukrainën.

Duke folur për këtë çështje, ai tha se Kosova po kërkon që Kazakiztani ta njohë pavarësinë e saj.

“Ne nuk e kemi njohur Krimenë si pjesë të Rusisë, sepse atëherë duhet ta kishim njohur Osetinë e Veriut, Abkhazinë dhe Kosovën. Edhe Kosova po na kërkon njohje”, tha Nazarbayev në një intervistë.

“Por ne nuk e mbështetëm as Ukrainën”, shtoi ai.

Moska e pushtoi Krimenë nga Ukraina në vitin 2014 dhe që atëherë ka mbështetur separatistët që luftojnë në Kiev në lindje të vendit. Më shumë se 13,000 njerëz kanë vdekur në konflikt.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat