Serbia në makth, nëse Kosova blen sistemin kundërajror - Iron Dome dhe Javelin

Aktuale

Serbia në makth, nëse Kosova blen sistemin kundërajror - Iron Dome dhe Javelin

Nga: Idriz Morina Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 18:21
Iron Dome është një sistem i lëvizshëm mbrojtës kundërajror efektiv mbi 90%

Serbia do të mund të vihej në makth, nëse Kosova do të kishte armatimin e duhur. Një nga dy sistemet më të preferuara për ushtri të vogla janë sistemi antiblind JAVELIN dhe STINGER, që të dy prodhime amerikane.

Sipas strategëve të luftërave, ato nuk duhet të zhvillohen mundësisht brenda territorit tënd, nëse doni që dëmet të jenë më të vogla dhe pasojat po ashtu.

Prandaj, duhet krijuar një strategji që nëse ndodhë lufta e ardhshme Kosovë-Serbi mos të zhvillohet brenda Kosovës, por jashtë saj në TEATRIN E LUFTËS, ndoshta në një tampon zonë të populluar me më së paku banorë në Serbi.

Armatimi “Javelin”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat