Rasti i krerëve të UÇK-së, Qerkini: Prokuroria është treguar neglizhente

Aktuale

Rasti i krerëve të UÇK-së, Qerkini: Prokuroria është treguar neglizhente

Më: 18 janar 2022 Në ora: 19:21
Rexhpe Selimi, Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli

Avokati Artan Qerkini, sot deklaroi se prokuroria është treguar mjaft neglizhente në rastin e drejtuesve të lartë të UÇK-së, në Hagë.

Qerkini   tha se fillimi i shqyrtimit gjyqësor në rastin e krerëve të UÇK-së do të varet në masë të madhe nga azhuriteti i prokurorisë dhe nga toleranca e gjykatës për vonesat që po i shkakton prokuroria.

Ndryshe, deri më tani, Dhomat e Specializuara kanë arrestuar dhe konfirmuar aktakuza për udhëheqësit kryesorë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përfshirë ish-presidentin Hashim Thaçi, ish-kryetarët e Kuvendit, Kadri Veselin e Jakup Krasniqin, deputetin Rexhep Selimi si dhe eprorin tjetër të UÇK-së, Salih Mustafën.

Po ashtu, është arrestuar edhe Pjetër Shala si dhe për pengim në administrimin e drejtësisë dhe kanosje të dëshmitarëve janë akuzuar krerët e Organizatës së Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat