Rizvanolli: Asnjë cent i subvencionit të energjisë nuk shkon në xhepat e KESCO dhe KEDS-it

Aktuale

Rizvanolli: Asnjë cent i subvencionit të energjisë nuk shkon në xhepat e KESCO dhe KEDS-it

Më: 20 janar 2022 Në ora: 11:47
Artane Rizvanolli

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka deklaruar se asnjë cent i subvencionit 75 milionësh të qeverisë për energjinë nuk do të shkojë në xhepat e kompanive private, KESCO dhe KEDS-it.

Në seancën e sotme plenare, Rizvanolli, tha se subvencioni i ekzekutivit e ulë fitimin e këto dy kompanive, pasi nga subvencioni nuk mund të ketë fitim.

Rizvanolli: Asnjë cent nga subvencionit nuk shkon në xhepat e KEDS-it dhe KESCO

“Asnjë cent nga subvencionit nuk shkon në xhepat e KEDS-it dhe KESCO. Fitimi i tyre siç janë të rregulla i takojnë për pjesën që e blejnë dhe shet në treg sipas. Por kjo nuk vlen për subvencionin nga qeveria. Kjo i ulë fitimin KESCO dhe KEDS-it, pasi nga subvencioni nuk mund të ketë fitim”, deklaroi ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat