Blerina Kllokoqi-Rugova liston gjashtë fakte të presidentit historik

Aktuale

Blerina Kllokoqi-Rugova liston gjashtë fakte të presidentit historik

Më: 22 janar 2022 Në ora: 23:15
Ibrahim Rugova

Stilistja e njohur vendore, Blerina Kllokoqi-Rugova, përveç punës së saj në fushën e modës, njihet edhe si nusja e madhe e familjes së presidentit historik, tashmë të ndjerë, Ibrahim Rugova.

Ajo është bashkëshortja e djalit të saj të madh Mendimit, por për fat të keq, Kllokoqi-Rugova nuk ka pasur kurrë rastin që ta takojë vjehrrin e saj.

Blerina dhe Mendimi u martuan në vitin 2007, por pavarësisht faktit se nuk e njohu kurrë fizikisht, nusja e familjes Rugova duket se u rrit nën frymën rugoviane brenda shtëpisë së familjes Rugova, duke mësuar gjithmonë e më tepër detaje mbi jetën dhe karrierën e tij.

Ajo madje në dhjetor të vitit 2021, kishte rrëfyer se inspirimin për veshjet dhe koleksionet që dizajnon, e ka gjetur te gurët e presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova, pasi ka plot të tillë në atë që quhet “rezidencë presidenciale’, ku edhe aktualisht anëtarët e tjerë të familjes Rugova jetojnë.

Blerina, e cila është e ndjekur nga një numër konsiderueshëm njerëzish në rrjetet sociale, ka rivënë së fundmi në dukje disa detaje dhe vese të vjehrrit të saj të ndjerë, të cilat i kishte publikuar edhe një vit më parë.

Këto postime të saj vijnë në nderim të 16-vjetorit të vdekjes së presidentit historik, Ibrahim Rugova, që u shënua të premten.

Këto janë gjashtë fakte që lidhen me presidentin Rugova, të cilat mund të kenë qenë të pa ditura për shumëkënd:

“Presidenti Ibrahim Rugova ishte i varfër, por student i shkëlqyeshëm dhe bursist i merituar në Universitetin e Prishtinës. Këtë e siguroi jo nga simpatia e shtetit jugosllav të asaj kohe, por nga nota e lartë mesatare e studimeve. Më pastaj bursa e mirë e ndihmoi atë t’i vazhdojë studimet e veta deri në doktoraturë, duke e pasur parasysh se ishte i varfër dhe pa njërin prind, dhe se nuk mund t’i përballonte shpenzimet e studimeve. Rugova të gjithë shkollimin e kishte kryer me bursë duke mos shpenzuar nga buxheti i tij i varfër personal”.

“Student i shkëlqyer. Atëbotë Rugova e ka kryer Fakultetin Filozofik në afat rekord për tri vjet, në vend se katër, sa zgjatnin studimet normalisht, në degën Gjuhë dhe Letërsi Shqipe, që tashmë është pjesë e Fakultetit Filologjik”.

“Gjithmonë mbante nënën me vete. Rugova në momentin e parë që krijoi mundësitë financiare dhe fitoi bursën…u kujdes që nënën e vet ta marrë në Prishtinë, që ishte e veçantë dhe e rrallë në atë kohë për një student në Kosovë. Ai mori me qira një banesë, në lagjen Lakrishte në Prishtinë ku jetoi me nënën e vet përgjithmonë, edhe pasi u martua, deri sa ajo ndërroi jetë”.

“‘Presidenti Legjendar’ i pinte mesatarisht ‘shtatë expresso dopio’ në ditë. Dhe këtë e bënte në ëmbëltoren e famshme “Elita” që gjendet ende në qendrën tregtare që atë kohë quhej “Boro Ramizi” në Prishtinë. Tavolina e tij, ende mbetet e njëjta në lokal ku ruhen legjenda të tilla për të”.

“Rugova i pinte deri në katër pako duhan në ditë. Këtë duke e përcjellur kafen që shumë e preferonte, pastaj vazhdonte edhe me bisedat e gjata me miqtë e tij. Pinte lloje të ndryshme të duhanit gjatë studimeve dhe karrierës së tij. Por, marka e tij e preferuar e duhanit ishte ‘Dunhill’, që prodhohej atë kohë në Fabrikën e Duhanit në Gjilan”.

“Ibrahim Rugovësë nuk i pëlqente uiski, ashtu siç është krijuar miti për të. Pija e tij e preferuar ishte vera e kuqe, të cilën e pinte me ritëm të ngadaltë dhe vazhdimisht. Pinte edhe uiski ndonjëherë, por kur i përket preferencës së tij personale, e para në listë për të ishte vera”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat