​Zajmi: Buxheti i shteti dhe paraja publike po tentohet të kursehet në kurriz të specializantëve

Aktuale

​Zajmi: Buxheti i shteti dhe paraja publike po tentohet të kursehet në kurriz të specializantëve

Më: 27 janar 2022 Në ora: 11:55
Arianit Zajmi

Edhe sot një grup i specializantëve kanë protestuar para Ministrisë së Shëndetësisë, kjo pasi që ata vlerësojnë se diskriminimi i tyre veçse është thelluar edhe më shumë.

Kryetari i Këshillit të Specializantëve, Arianit Zajmi ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe institucionet bartëse që strategjinë e premtimeve ta konvertojnë në strategji të veprimit të realizimit të kërkesave të tyre.

Me këtë rast ata kanë theksuar se kërkesat e tyre do të mund të realizoheshin në një afat të shkurtër kohor por që sipas tyre mungon vullneti politik.

Zajmi ka treguar kërkesat që ata duan që t’u realizohen specializantëve.

Zajmi: Specializantët të marrin paga të denjitetshme

“Kërkesa jonë është që specializantët me subvencione të kenë statusin e specializantit të rregullt me marrë një pagë të denjitetshme, me marrë në fillim të muajit ashtu siç e marrin të gjithë punëtorët shëndetësorë për shkak që ky grupi i margjinalizuar i specializantëve po diskriminohen dhe nuk po i marrin pagat me kohë, nganjëherë iu vonohen e nganjëherë nuk i iu dalin fare. Ne kërkojmë që çdo kujdestari t’iu paguhet për shkak që sot specializantët kujdestarojnë në vikend dhe ditë feste dhe nuk marrin asnjë cent”, shpjegoi Zajmi.

Zajmi theksoi se pas takimit që kanë pasur me minsitrin e Shëndetësisë kanë pritur që veçse të fillojë realizimi i kërkesave të tyre por që një gjë e tillë nuk ka ndodhur. Madje ai ka theksuar se po tentohet që buxheti i shtetit të kursehet në kurriz të specializantëve.

Zajmi: Po tentohet që buxheti i shtetit dhe paraja publike me u kursy në kurriz të specializantëve

“Jemi të detyruar me protestu rrugës për të drejtat dhe kushtet elementare të jetesës që nuk po plotësohen tash e një vit pothuajse. Këto kushte për të cilat ne po luftojmë me u plotësu do të mund të mund realizohen brenda një periudhe një ditore apo dy ditore mirëpo po mungon vullneti politik për me i realizu kërkesat tona elementare me një far forme po tentohet që buxheti i shtetit dhe paraja publike me u kursy në kurriz të specializantëve[...] Kemi kërkuar takim dhe kemi prit nga ministri i Shëndetësisë që të realizoj premtimin e tij i cili ka thënë se në fillim të janarit do të realizojnë kërkesat tona por nuk janë realziu. Dhe mund të them se strategjia kryesore që po përdoret me i relaizu kërkesat tona është strategjia e premtimeve dhe unë u bëjë thirrje institucioneve që me ndërru këtë formë të strategjisë dhe strategjisë së premtimit me konvertu në strategjinë e veprimit drejt realizimit të kërkesave tona”, tha Zajmi.

Kërkesë tjetër ishte edhe se nëntë specializantët që vijnë nga Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria të fitojnë të drejtën e pagesës për punë që ata bëjnë.

Specializantët kanë bërë të ditur që nuk do të ndalen së protestuari derisa të plotësohen kërkesat për ata po detyrohen të protestojnë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat