Këta janë katër kandidatët për Kryeprokuror të Shtetit

Aktuale

Këta janë katër kandidatët për Kryeprokuror të Shtetit

Më: 27 janar 2022 Në ora: 22:06
Aleksandër Lumezi

Katër figura me pozicione të rëndësishme aktualisht në sistemin prokurorial pritet të synojnë pozitën e kryeprokurorit të shtetit.

Sipas mediumit publik në mesin e tyre pritet të jetë edhe Blerim Isufaj aktualisht kryeprokuror i Prokurorisë Speciale.

Kësja gare pritet t’i hyjë edhe kryeprokurori i Prishtinës, Kujtim Munishi.

Ai nuk e ka mohuar as pohuar një gjë të tillë. Munishi për mediumin ka thënë se ende nuk ka vendosur.

Të hapur mundësinë e kandiditmit për kryeprokuror të shtetit e la edhe prokurori Shqipdon Fazliu, aktualisht koordinator për luftimin e krimeve ekonomike.

Ai në një përgjigje ka thënë se nuk ka koment.

Për dallim nga të tjerët prokurori i Krimeve të Rënda në Prokurorinë e Prishtinës, Armend Hamiti ka konfirmuar se do të kandidate për kryeprokuror të shtetit.

Konkursi është hapur më 17 janar të këtij viti, kurse mandati 7-vjeçar i kryeprokurorit aktual të shtetit, Aleksandër Lumezit do të përfundoj më 21 prill 2022.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat