Ordinanca e biznesmenit turk në Prishtinë dyshohet për evazion fiskal

Aktuale

Ordinanca e biznesmenit turk në Prishtinë dyshohet për evazion fiskal

Më: 22 mars 2022 Në ora: 16:45
Ugur Ozturk

Administrata Tatimore e Kosovës ka dalë me komunikatë rreth aksionit të mëngjesit të sotëm në  klinikën për transplantimin e flokëve, “Vatan Med” Sh.P.K..

Siç bëhet e ditur kjo klinikë dyshohet se ka mospërputhje në deklarimet që i ka bërë në ATK dhe informatave që ka siguruar administrata.

“Qëllimi i ndërmarrjes së këtij aksioni ishte hetimi i transaksioneve biznesore tek një kompani, të cilat transaksione bazuar në informatat e pranuara nga palët e treta, si dhe krahasimit të tyre me informatat me të cilat disponojmë në databazën e ATK-së, kemi konstatuar mospërputhje të deklarimeve të bëra në ATK ne raport me informatat të cilat janë siguruar nga palët e treta”, shkruhet në njoftim.

Tutje bëhet e ditur se aksioni është zhvilluar ne dy lokacione tek i njëjti biznes.

Nga ATK-ja njoftojnë se tek “Vatan Med” Sh.P.K.. janë gjetur dhe sekuestruar: dokumentacion kontabël; fatura të shitjes së shërbimeve; evidencën e klientëve për shërbimet e kryera ( pagesat ); lista e produkteve në stoqe; 2 USB; ekstraktimi i dosjeve elektronike nga 5 kompjuterë, si dhe shënime të tjera relevante rreth rastit.

“Pas analizimit të informatave dhe dëshmive të marra rasti do të procedohet në Prokurorinë kompetente dhe për të gjeturat e konstatuara do të jeni të informuar”, përfundon njoftimi.

“Vatan Med” është klinikë private e mjekësisë, e cila ndodhet në qendër të Prishtinës. Kurse, pronari i kësaj kompanie është biznesmeni turk, Ugur Ozturk.

Sipas të dhënave publike, biznesi është i profilizuar në aktivitetet e mjekësisë e sallonet e floktarisë dhe trajtimet e tjera të bukurisë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat