Kuvendi brenda ditës miraton edhe në lexim të dytë Projektligjin zyrtarët publikë

Aktuale

Kuvendi brenda ditës miraton edhe në lexim të dytë Projektligjin zyrtarët publikë

Më: 7 prill 2022 Në ora: 18:46
Kuvendi

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar edhe në lexim të dytë Projektligjin për plotësim-ndryshimin e Ligjit për zyrtarët publikë.

Ky projektligj, i cili u përkrah edhe nga partitë opozitare, ka për qëllim ndryshimin e nenit 22 të Ligjit për Zyrtarët publikë dhe i jep mundësinë personelit akademik të universiteteve publike të vijojnë me procedurat për marrjen e gradave akademike edhe pasi zgjidhen deputetë në Kuvendin e Kosovës.

Paraprakisht, deputetët gjatë ditës miratuan në lexim të parë këtë projektligj, i cili nuk ka asnjë kosto financiare.

Në seancën e sotme, deputetët miratuan edhe Projektligjin për procedurën përmbarimore.

Ndërsa dy pikat e tjera të rendit të ditës, zgjedhja e një anëtari të Bordit të RTK-së nga radhët e komunitetit serb dhe formimi i komisionit ad-hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për një anëtar të Komisionit të Pavarur të Mediave nga radhët e komunitetit shqiptar, kanë mbetur të shqyrtohen për javën e ardhshme.

Pas kësaj, kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca ka mbyllur punimet e kësaj seance. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat