​ATK: 75% e rasteve të denoncuara për evazion tatimor nga qytetarët kanë rezultuar me gjoba

Aktuale

​ATK: 75% e rasteve të denoncuara për evazion tatimor nga qytetarët kanë rezultuar me gjoba

Më: 21 prill 2022 Në ora: 09:48
Foto ilustrim

Administrata Tatimore e Kosovës ka bërë të ditur në një komunikatë për media se 75 përqind e rasteve të denoncuara për evazion tatimor nga qytetarët kanë rezultuar me gjoba.

Përmes linjës pa pagës 0800 80 800 qytetarë/tatimpaguesit mund të raportojnë çdo ditë 24/7, ku çdo denoncuesi i garantohet konfidencialitet i plotë në rastin e raportimit. Deri më tani nga linja online ku thirrjet pranohen nga qendra e thirrjeve, ndërsa aktivitetet për veprime bëhen nga Divizioni për Standarde Profesionale, rreth 75% të denoncimeve kanë rezultuar me gjoba.

“Përveç linjës online mekanizëm tjetër që qytetarët e kanë në dispozicion është edhe kutia e vërejtjeve, si dhe përmes e-mailit është arritur që rreth 56% të bizneseve të gjobiten, varësisht rastit të raportuar”, thuhet po aty. 

Së fundi është nxjerr në përdorim edhe aplikacioni elektronik https://apps.atk-ks.org/regemployer i cili i mundëson punëtorëve që ta verifikojnë vetën nëse janë të regjistruar nga punëdhënësi. Po ashtu, kjo platformë u jep mundësinë qytetarëve të verifikojnë nëse janë punëtorë të formalizuar dhe në rast se konstatohen si të pa regjistruar, ta denoncojnë punëdhënësin e tyre. 

“Për të gjitha rastet e raportuara përmes kësaj vegle është arritur që pas verifikimeve të bëra në teren të ndëshkohen bizneset për mos regjistrim, ku niveli i gjobave shkon deri në 15% të rasteve të denoncuara”, thuhet në komunikatë. 

Denoncimi i rasteve nga ana e qytetarëve/tatimpaguesve për evazion fiskal aktualisht mund të bëhet përmes tre mekanizmave, të cilët janë në dispozicion në secilën pikë/zyrë të Administratës Tatimore të Kosovës.

Administrata Tatimore fton qytetarët që të vazhdojnë të jenë partner në luftimin dhe parandalimin e evazionit tatimor, duke i siguruar këta të fundit se për çdo rast të raportuar do të mbeten konfidencial. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat