A po ‘zhduket’ Covid-19 në Kosovë – ja sa raste të reja dolën brenda 24 orëve të fundit!

Aktuale

A po ‘zhduket’ Covid-19 në Kosovë – ja sa raste të reja dolën brenda 24 orëve të fundit!

Më: 9 maj 2022 Në ora: 14:53
Ilustrim

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar raportin e IKSHPK-së për rastet e reja me COVID-19 brenda 24 orëve të fundit në Kosovë.

Sipas njoftimit, në këtë kohë në Kosovë nuk është regjistruar asnjë rast i vdekjes, ndërsa janë regjistruar dy raste të reja me koronavirus.

Aktualisht në Kosovë janë 390 raste aktive me COVID-19, ndërsa brenda 24 orëve bëhet e ditur se janë shëruar 29 qytetarë të infektuar nga ky virus.

Njoftimi i plotë:

09 Maj 2022: Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon:

Në 24 orët e fundit janë dhënë 32 doza të vaksinës kundër COVID-19.

Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.827.056 doza të vaksinës.

Deri më sot 822.330 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.

Deri më sot janë dhënë 101.996 doza përforcuese dhe doza të treta të vaksinës kundër COVID-19.

Nga 612 testime, 2 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes.

Sot janë shëruar 29 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 224.645.

Në total numri i rasteve aktive është 363.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat