Presidentja Osmani përkujton 23-vjetorin e Masakrës në Qyshk, Zahaq, Llabjan dhe Pavlan

Aktuale

Presidentja Osmani përkujton 23-vjetorin e Masakrës në Qyshk, Zahaq, Llabjan dhe Pavlan

Më: 14 maj 2022 Në ora: 14:26
23-vjetori i Masakrës në Qyshk, Zahaq, Llabjan dhe Pavlan

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka përkujtuar 23-vjetorin e Masakrës së Qyshkut, Zahaqit, Llabjanit dhe Pavlanit në të cilën forcat e regjimit gjenocidal serb vranë e masakruan barbarisht 44 civilë në Qyshk, 17 në Zahaq, 21 në Pavlan dhe 13 në Llabjan.

“Synimi i forcave serbe ishte spastrimi etnik i kësaj pjese dhe shfarosja e popullit shqiptar. Secili nga këta të vrarë është pjesë e historisë së Kosovës, e përpjekjes për liri dhe shtet.

Sikurse në shumë masakra të tjera edhe në këtë rast drejtësia po vonohet.

Vendosja e drejtësisë jo vetëm për këtë rast, por për të gjitha masakrat që u kryen në Kosovë është përkushtim i yni i vazhdueshëm sepse paqja afatgjatë është e mundur vetëm atëherë kur ka drejtësi”, thuhet në përkujtimin e Presidentes Osmani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat