Lauka: Kosova në “Open Ballkan” vetëm nëse njihet si shtet nga Serbia

Aktuale

Lauka: Kosova në “Open Ballkan” vetëm nëse njihet si shtet nga Serbia

Më: 17 maj 2022 Në ora: 08:11
Islam Lauka

Nisma rajonale e njohur si “Open Ballkan” nuk e ka bindur asnjëherë Kosovën që të bëhet pjesë e saj

Ish- ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Islam Lauka, ka përkrahur qasjen e Kosovës, duke thënë se si parakusht për bashkëngjitjen në këtë nismë, Serbia duhet ta njoh pavarësinë e Kosovës.

“Konteksti është i tillë që Serbia nuk e njeh Kosovën si shtet, nuk i njeh kufijtë e Kosovës, dokumentet zyrtare, vulat atëherë si mundësh të hapësh kufijtë me një shtet që s’ta njeh kufirin por a duhet të bëjmë Ballkanin e Hapur, kushti i parë që po s’më njohe ti më thua hajde mua si provincë këtu, mungon elementi i parë si barazia.

Unë si Kosovë nëse s’më njeh ti po më thua hajde si provincë e Serbisë, më njih edhe po vij me dy duar, s’ka pengesë”, tha Lauka.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat