Presidentja Vjosa Osmani feston sot ditëlindjen, kaq vjet mbush

Aktuale

Presidentja Vjosa Osmani feston sot ditëlindjen, kaq vjet mbush

Më: 17 maj 2022 Në ora: 08:29
Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, feston sot ditëlindjen. Ajo mbush 40 vjet.

Osmani ka lindur më 17 maj 1982 në Mitrovicë.

Shkollimin fillor dhe të mesëm i ka mbaruar në Mitrovicë. Ka mbaruar Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Prishtinës, ndërsa studimet Master dhe studimet e Doktoraturës i ka mbaruar në Universitetin e Pittsburgh-ut në Pensilvani, ShBA.

Është zgjedhur deputete në Kuvendin e Republikës së Kosovës në pesë mandate.

Më 4 prill të vitit 2021, Osmani është zgjedhur Presidente e Republikës së Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat