Apeli rrëzoi vendimin për shtrenjtimin e rrymës, opozita kërkon shkarkimin e bordit të ZRRE-së

Aktuale

Apeli rrëzoi vendimin për shtrenjtimin e rrymës, opozita kërkon shkarkimin e bordit të ZRRE-së

Më: 19 maj 2022 Në ora: 11:21
Foto ilustrim

Opozita ka kërkuar që qytetarëve t’u kthehen menjëherë mjetet me i paguan me shtrenjtim faturat e fundit të energjiwsë elektrike. Pasi Gjykata e Apelit ka vërtetuar të mërkurën vendimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë për bllokimin e tarifave të shtrenjta të energjisë elektrike të vendosura nga Zyra e Rregullatorit për Energji, partitë opozitare kanë ritheksuar qëndrimet e tyre në seancën e Kuvendit.

“Kërkojmë që urgjentisht qytetearëve t’iu kthehen mjetet që u janë vjedhur”, tha deputeti i LDK-së, Besian Mustafa.

Ai kërkoi që llogari ligjore dhe politike, si dhe “të shkarkohet bordi i ZRRE-së”.

“Cili do të jetë veprimi i kthimit të parave te qytetarët?”, pyeti Mustafa.

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, tha ndërkaq se “një vepër e tillë duhet të ndiqet penalisht”.

Shkarkimin e bordit të ZRRE-së e kërkoi edhe shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri.

“Do të kemi në fuqi tarifat e vjetra të energjisë dhe ne si deputetë nuk duhet të rrimë duarkryq karshi kësaj situate”.

“Këta njerëz tashmë me vendim të gjykatës është vërtetu se janë në proces e sipër që të shkaktojnë një dëm të madh”, tha ai.

“Këta njerëz i kanë dëmtuar më shumë se 450 mijë familje. Kjo nuk duhet të tolerohet”, theksoi Tahiri.

Apeli në aktvendimin e publikuar dje thotë se ankesa e ZRRE-së është refuzuar si e pabazuar.

I gjithë procesi në Gjykatë nisi pas padisë së ngritur nga Partia Demokratike e Kosovës, me arsyetimin se shtrenjtimi i rrymës dëmton qytetarët e vendit.Kështu, më 9 prill Gjykata mori vendim për pezullim, por pavarësisht kësaj, qytetarët e Kosovës edhe këtë në muajin prill janë faturuar me çmime të rritura.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat