Kurti kërkon që Bondsteel-i të bëhet bazë e përhershme në Kosovë

Aktuale

Kurti kërkon që Bondsteel-i të bëhet bazë e përhershme në Kosovë

Më: 19 maj 2022 Në ora: 20:04
Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur nga SHBA-të për çështjen e sigurisë në vend.

Kurti ka thënë se ndonëse Kosova nuk është në NATO, dëshiron të anëtarësohet në programin e partneritetit për paqe.

Ai ka thënë se është absurde që Serbia e cila synon status neutral ndaj zhvillimeve në Ukrainë, të ketë një program të tillë me NATO-n, e Kosova jo.

Në kët kontekst, Kurti ka kërkuar që Bondsteel, baza ushtarake amerikane në Kosovë të bëhet bazë e përhershme.

“Ne kërkuam që të ndihmohet Kosova për programin e partneritetit për paqe dhe gjithashtu kërkuam që baza ushtarake amerikane e cila ndodhet në Bondsteel, ta ngris statusin e saj, në një bazë të përhershme”, ka thënë Kurti në VOA.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat