Kundërshtarët e Ballkanit të Hapur në Junik, a i çoi mesazhe Edi Ramës Presidentja Osmani?

Aktuale

Kundërshtarët e Ballkanit të Hapur në Junik, a i çoi mesazhe Edi Ramës Presidentja Osmani?

Më: 24 maj 2022 Në ora: 12:10
Pamje nga vizita në Junik

Në vizitën e tij të parë në Kosovë, presidenti malazez, Milo Gjukanoviq, tha se nuk e përkrahë Ballkanin e Hapur. Edhe nikoqirja e tij, presidentja Osmani e ripërsëriti qëndrimin e saj se Procesi i Berlinit është i duhuri për rajonin dhe jo iniciativa e Open Balkan.

I menjëhershëm ishte reagimi i kryeministri Edi Rama, njërit nga promotorët kryesorë të Open Balkan, duke thënë se Ballkani i Hapur nuk do të ndalet.

Kundërshtar të Ballkanit të Hapur, Rama e ka edhe presidentin e Shqipërisë Ilir Meta, i cili dje qëndroi në Junik për të shënuar 110 vjetorin e Kuvendit të Junikut.

Presidentja Osmani ka organizuar manifestimin për shënimin e 110 vjetorit të Kuvendit të Junikut, ku simbolizon organizimin politik e ushtarak mbarë shqiptar kundër Perandorisë Osmani.

Shefja e Shtetit ftoi edhe presidentin e Shqipërisë Ilir Meta, që njihet si kundërshtar i Edi Ramës sa i përket nismës Open Balkan.

Por, kryeministri shqiptar Edi Rama, vazhdon ta mbrojë me ngulm iniciativën duke iu reaguar Gjukanoviqit dhe Osmanit disa orë pas konferencës së tyre në Prishtinë javën e kaluar ku u shprehën kundër Ballkanit të Hapur.

“Kushdo është kundër Ballkanit të Hapur është në të drejtën e vet që as mos të shohë, as mos të dëgjojë dhe as mos të kuptojë se kjo nismë nxit paqen, bashkëpunimin, integrimin dhe e përshpejton Procesin e Berlinit! Ballkani i Hapur nuk do të ndalet sepse e ardhmja nuk ndalet dot“, shkroi Rama në rrjetin social Twitter.

Edhe pse presidenti malazez Gjukanoviq po e kundërshton Ballkanin e Hapur, kryeministri i ri Dritan Abazoviq është shprehur në favor të iniciativës duke theksuar përmirësimin e komunikimit mes vendeve në rajon.

Nisma “Ballkani i Hapur” është bërë shpesh arsye e përplasjes mes liderëve të vendeve që janë pjesë e iniciativës, dhe atyre që nuk janë. Kryeministri i Shqipërisë ka thënë vazhdimisht se kjo iniciativë do të vazhdojë “pa lëkundje”, me apo pa vendet tjera.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat