Keqpërdori paratë e promovimit të liberalizimit të vizave për qëllime elektorale/ Kjo është pasuria e ish-ministres Dhurata Hoxha

Aktuale

Keqpërdori paratë e promovimit të liberalizimit të vizave për qëllime elektorale/ Kjo është pasuria e ish-ministres Dhurata Hoxha

Nga: A.M. Më: 26 maj 2022 Në ora: 09:14
Dhurata Hoxha

Janë bërë më shumë se dy vite, që nga koha kur Gjykata Themelore në Prishtinë e konfirmoi aktakuzën për korrupsion ndaj ish-ministres së Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha.

Sipas aktakuzës së ngritur më 7 korrik 2021, nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, Dhurata Hoxha, është akuzuar se në vazhdimësi kanë kryer veprën penale “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar” nga neni 414, paragrafi 2 lidhur me nenin 77 paragrafi 1 të KPRK-së.

Ndërsa, javë më parë janë zbuluar një seri mashtrimesh të ish-ministres duke vënë në pah keqpërdorime të vazhdueshme.

Mbi 140 mijë euro të buxhetit të shtetit, të cilat ishin destinuar për informimin e drejtë të qytetarëve rreth liberalizimit të vizave përfunduan duke promovuar fushatën elektorale të ish-ministres Dhurata Hoxha për zgjedhjet e 6 tetorit të vitit 2019.

Mirëpo, kthehmi në kohë, kur gjatë po këtij viti (2019), ish-ministrja, Dhurata Hoxha deklaroi pasurinë e saj në Agjencinë Kundër Korrupsionit (AKK), shkruan "Bota sot".

Ish-ministrja, fillimisht njoftoi se ka dy shtëpi në vlerë prej 400 mijë euro, ku njëra prej tyre është e bashkëshortit, ndërsa tjetrën e ka të përbashkët.

Krahas, kësaj ajo ka deklaruar se ka të hyrja vjetore vetëm nga paga e ministres, derisa tha se ka para të gatshme në vlerë prej 11 mijë euro.

Ndërsa, Hoxha bëri të ditur se ka një veturë në vlerë të 12 mijë eurove, të cilën e ka të përbashkët, me bashkëshortin e saj.

Të dhënat e publikuara në AKK:

Image
Të dhënat e publikuara në AKK
Image
Të dhënat e publikuara në AKK
Image
Të dhënat e publikuara në AKK
Image
Të dhënat e publikuara në AKK
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat