Njeriu i LDK-së që u arrestua sot në aksionin “Brezovica” ishte i dënuar për korrupsion për tenderin milionësh

Aktuale

Njeriu i LDK-së që u arrestua sot në aksionin “Brezovica” ishte i dënuar për korrupsion për tenderin milionësh

Më: 26 maj 2022 Në ora: 13:14
Xhelil Bekteshi

Aksioni ‘Brezovica’ ka vazhduar edhe ditën e sotme ku në pranga kanë rënë katër persona, në mesin e tyre edhe ish-sekretari​ i Ministrisë së Infrastrukturës.

Media mëson brenda burimeve të sigurta se ish-sekretari​ i Ministrisë së Infrastrukturës që u arrestua sot është Xhelil Bekteshi.

Sipas Prokurorisë, personat e arrestuar me inicialet Xh.B., I.F., Xh.Sh., dhe B.P., janë ndaluar për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprat penale “Marrja e ryshfetit”, “Ushtrimi i ndikimit” dhe “Dhënia e ryshfetit”, shkruan insajder.

Xhelil Bekteshi ka qenë sekretar i përgjithshëm në Ministrinë e Infrastrukturës në kohën kur këtë dikaster e drejtonte Lutfi Zharku i LDK-së.

Në kohë sa mbante këtë pozitë Bekteshi akuzohej për ‘keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar’. Ishte ishte shpallur fajtorë për korrupsion dhe ishte dënuar me burgim prej 3 vite burgim.

Ai po ashtu ishte gjobitur me 30 mijë kompensim.

Bekteshi, në cilësinë e Sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Infrastrukturës (MI), kishte tejkaluar kompetencat tij si person zyrtar.

Sipas aktakuzës, Bekteshi akuzohej se gjatë vitit 2016 derisa ishte Sekretar i Përgjitshëm në MI, në cilësinë e personit zyrtar ka tejkaluar kompetencat e tij, ashtu që i njëjti në mënyrë që t’i mundësojë operatorit ekonomik N.N.T “Sallahu”, me dashje e ka obliguar zyrtaren e arkivës Valentina Rexhepi që në librin e protokollit të regjistrojë vendimin me të cilin është ndërruar kryetarja e komisionit për vlerësimin e ofetave për projektin “Zgjerim i rrugës nacionale N-9, segmenti: Gjuregjicë-Kievë”, i cili vendim mban datën 23 qershor 2016 dhe regjistrohet më 3 maj 2016, me qëllim që tenderi t’i jepet operatorit ekonomik “Sallahu”.

Gjithnjë sipas aktakuzës, ky ndryshim i datave ishte bërë me qëllim që tenderi t’i jepej operatorit ekonomik N.N.T “Sallahu”, i cili ishte me çmim 991 mijë e 418 euro e 19 centë, ndërsa operatorit tjetër ekonomik, i cili kishte prezantuar çmim më të ulët se ky operator ishte eliminuar.

Para se ta merrte këtë pozitë Bekteshi ka qenë drejtor i buxhetit në Komunën e Prishtinës, në kohën kur drejtohej nga Isa Mustafa.

Aksioni ishte zhvilluar në gjashtë lokacione të ndryshme ku janë gjetur dhe konfiskuar: Pushkë e gjuetisë, revole, telefon celular, laptop dhe dokumente të ndryshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat