Osmani: Kosova do të vazhdojë të luajë rolin e saj në ruajtjen e paqes dhe sigurisë në rajon dhe më gjerë

Aktuale

Osmani: Kosova do të vazhdojë të luajë rolin e saj në ruajtjen e paqes dhe sigurisë në rajon dhe më gjerë

Më: 30 maj 2022 Në ora: 14:52
Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë pjesë në Samitin e Demokracisë në Evropën Juglindore që është mbajtur në Malin e Zi.

Osmani tha se në këtë samit u diskutua për ndikimin e agresionit rus në Ukrainë dhe kërcënimin e drejtpërdrejtë në arkitekturën e sigurisë në Evropë, sidomos në Ballkanin Perëndimor.

“Në Samitin e Demokracisë në Evropën Juglindore të mbajtur në Mal të Zi, krahas udhëheqësve rajonalë e ndërkombëtar, diskutuam mbi ndikimin e agresionit rus në Ukrainë dhe kërcënimin e drejtpërdrejt në arkitekturën e sigurisë në kontinentin tonë e në Ballkanin Perëndimor në veçanti”, ka shkruar Osmani në facebook.

Sipas saj, Kosova do të vazhdojë të luajë rolin e saj në ruajtjen e paqes dhe sigurisë në rajon dhe më gjerë.

“Tendenca për ta ridefinuar të ardhmen e Evropës dhe për të shkelur vlerat mbi të cilat u themelua ajo, mund të ndalohet vetëm kur aleatët demokratikë dhe paqedashës qëndrojnë të bashkuar kundër tiranëve keqdashës. Republika e Kosovës do të vazhdojë të luajë rolin e saj, siç ka bërë gjithmonë, në mbrojtjen, avancimin dhe ruajtjen e paqes dhe sigurisë në rajon dhe më gjerë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat