Kurti: Xhevdet Bajraj do të rrojë gjithmonë, porsi një yll që nuk shuhet kurrë

Aktuale

Kurti: Xhevdet Bajraj do të rrojë gjithmonë, porsi një yll që nuk shuhet kurrë

Nga: M.L. Më: 23 qershor 2022 Në ora: 10:47
Kryeministri Albin Kurti dhe i ndjeri Xhevdet Bajraj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar me rastin e ndarjes nga jeta të poetit Xhevdet Bajraj.

Në një postim në Facebook, kryeministri Kurti ka shkruar se poeti Bajraj është shkëlëimi midis nesh e nga mbrëmë xixa sipër nesh.

Ai përmendi edhe disa nga titujt e veprave të poetit. 

Postimi i plotë:

Poeti më i madh i gjallë i Kosovës nuk rron më. Mbrëmë qielli i errët kishte një yll më shumë. Shkëlqimi midis nesh është xixa sipër nesh.

Teksa shkruaj me mall e dhembje, përkulem t’i lexoj titujt që qëndrojnë vertikalisht në bibliotekën time: Copa ime e qiellit, Vitet qe nuk e sollën pranverën, Lëngu i trëndafilave, Liria e tmerrit, Ca Kokrra Rrushi të Rahovecit, Vrasja e Mushkonjës, Kur qajnë hardhitë, Kafe me Nënën, Me Zemër në Qese Najloni, Burri që lozte me engjëj...

Xhevdet Bajraj do të rrojë gjithmonë, porsi një yll që nuk shuhet kurrë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat