Presidentja Osmani ngushëllon familjen për ndarjen nga jeta të poetit Xhevdet Bajraj

Aktuale

Presidentja Osmani ngushëllon familjen për ndarjen nga jeta të poetit Xhevdet Bajraj

Më: 23 qershor 2022 Në ora: 14:39
Xhevdet Bajraj

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ngushëlluar familjen e poetit Xhevdet Bajraj, i cili vdërroi jetë dje.

"Poeti Bajraj iku, por vargjet na i la testament për brezat e tashëm dhe të ardhshëm. Krijimtaria e tij do të lë gjurmë të pashlyeshme në letërsinë shqipe:, shkroi mes tjerash presidentja.

Telegrami i plotë:

Me dhimbje të thellë pranova lajmin për ikjen e hershme të poetit, z.Xhevdet Bajraj.

Ai ishte poeti, ligjëruesi e intelektuali i angazhuar, i cili ndonëse jetoi larg atdheut u bë ambasador kulturor, duke afirmuar kudo vlerat e lëtërsisë së sotme shqipe. 

Poeti Bajraj iku, por vargjet na i la testament për brezat e tashëm dhe të ardhshëm. Krijimtaria e tij do të lë gjurmë të pashlyeshme në letërsinë shqipe.

Ju përcjell ngushëllimet e mia më të sinqerta familjes, miqve dhe komunitetit kulturor!

Në këto çaste të vështira për ju, bashkëndjej me Familjen Bajraj!

I përhershëm qoftë kujtimi për z.Xhevdet Bajraj! 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat