Fajon: E kuptoj zemërimin ndaj BE-së, kujtoni kur Kosova përmbushi kushtet për liberalizim

Aktuale

Fajon: E kuptoj zemërimin ndaj BE-së, kujtoni kur Kosova përmbushi kushtet për liberalizim

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 15:40
Tanja Fajon

Kryediplomatja e Sllovenisë, Tanja Fajon, ka thënë se bashkëndjen me popujt e Ballkanit Perëndimor për, siç thotë ajo, zemërimin, zhgënjimin ndaj BE-së.

Fajon ka përkujtuar kohën kur Kosova kishte përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim vizash më 2016-ën, por që prej atëherë nuk ka pasur progres nga ana e unionit evropian.

Fajon këto deklarata i ka dhënë në një intervistë për Agjencinë e Lajmeve të Sllovenisë, duke e parë si “të hidhur” samitin e fundit ndërmjet BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

“Në këtë kontekst, kuptoj edhe zemërimin, e zhgënjimin e popujve të Ballkanit Perëndimor, sepse BE-ja po humbet besueshmërinë në procesin e zgjerimit. Kujtoni kur Kosova i përmbushi kushtet për liberalizimin e vizave vite më parë, por liderët evropianë ende nuk kanë gjetur konsensus politik deri më sot. Ngjashëm po ndodh edhe me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Në fund të fundit, Bosnja e Hercegovina tashmë përmbush disa kritere për të marrë statusin e kandidatit. Mirëpo, megjithatë, Moldavia ka fituar statusin në një kohë shumë të shkurtër dhe pa asnjë kriter. Kjo është e vështirë për t’u kuptuar, e vështirë për t’u justifikuar, prandaj diskutimi me liderët e Ballkanit Perëndimor në samitin e Brukselit ishte shumë i hidhur”, deklaroi ndër të tjera ministrja e Punëve të Jashtme e Sllovenisë.

Kosova më 2016-ën kishte përmbushur të gjitha kriteret e liberalizimit të vizave me nënshkrimin e Demarkacionit për kufirin me Malin e Zi dhe ratifikimin e tij në Kuvendin e Kosovës, mirëpo një gjë e tillë nuk ndodhi. Pritej që Kosova të futej në një pako me Moldavinë e Ukrainën për çështjen e të lëvizurit lirshëm në zonën Schengen.

Ajo ka thënë se i druhet një lufte të mundshme, nëse BE-ja nuk angazhohet më shumë drejt Ballkanit Perëndimor.

Kryediplomatja sllovene ka njoftuar edhe se ka pasur një bisedë me ministren e Jashtme të Francës, Catherine Colonna, ku i ka kërkuar progres shtetit francez drejt Ballkanit Perëndimor.

Tanja Fajon ka shërbyer si raportuese për Kosovën për çështjen e liberalizimit të vizave për vite me radhë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat