Pisonero për liberalizimin e vizave: Ka shtete që kanë shqetësime mbi luftimin e korrupsionit, pretendimet e rreme për azil…

Aktuale

Pisonero për liberalizimin e vizave: Ka shtete që kanë shqetësime mbi luftimin e korrupsionit, pretendimet e rreme për azil…

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 16:04
Ana Pisonero

Komisioni Europian vazhdon të qëndrojë pas rekomandimit të korrikut të 2018-ës që thotë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave.

Zëdhënësja e këtij institucioni, Ana Pisonero, ka thënë se është një proces i zgjatur dhe që tani është në pritje të Këshillit të Ministrave.

Në një konferencë për media, Pisonero tha se disa nga shtetet anëtare kanë shqetësime të vazhdueshme mbi disa çështje siç është luftimi i korrupsionit, pretendimet e rreme për azil dhe siguria e dokumenteve.

“Nga ana jonë, Komisioni qëndron i gatshëm që të jep mbështetje punën ndërmjet shteteve anëtare dhe autoriteteve të Kosovës në mënyrë që të zgjidhen këto çështje”, ka deklaruar ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat