“Sivjet jam dashuru në një malazez”/ Kimete Berisha ironizon me situatën në Kosovë, “thumbon” Kurtin e Ramën

Aktuale

“Sivjet jam dashuru në një malazez”/ Kimete Berisha ironizon me situatën në Kosovë, “thumbon” Kurtin e Ramën

Nga: M.L. Më: 29 qershor 2022 Në ora: 20:00
Kimete Berisha

Publicistja Kimete Bersiha ka komentuar disa nga zhvillimet politike e shoqërore të ditëve të fundit.

Ajo ka folur për deklaratat e kryeministrit Albin Kurti lidhur me rastin e zhdukjes së veprimtarit të çështjes kombëtare Ukshin Hoti. Kurti ka thënë se Ukshin Hoti është zhdukur maksimalisht.

Po ashtu, është ndalur tek deklarata e kryeministrit Kurti, i cili ka deklaruar se “mund të ta fali tokën time - por jo tokën tënde”

“ - Pra, Albin Kurti nëse dëshiron, mund ta fal tokën e Kosovës, por fati ynë që ky nuk po ka dëshirë ta falë..

Edi Rama: Shqiptarët kanë ardhur pas majmunëve (që do të thotë se kanë qenë majmunë - janë bërë shqiptarë (Pra, Shqiptarët janë ish - majmunë).

Kurse grekët kanë ardhur në Greqi para majmunëve, që do të thotë: kanë qenë grek e janë bërë majmunë...)”, shkruan Berisha mes tjerash në shkrimin e saj ironizues.

Postimi i plotë:

Thënie shqiptare mbi jetën:

Albin Kurti:

Ukshin Hoti ështê zhdukur maksimalisht. Të tjerët janë zhdukur më pak:

dikush i ka zhdukur veç kujtimet, dikush është i zhdukur veç simbolikisht, krejt varet nga lloji i zhdukjes -

ama, hakikat është zhdukur vetëm Ukshini.

'Prandaj, po e ritheksoj: e bëj minimumin e pranimit të realitetit për maksimumin e ndryshimit të realitetit'.

- Se realiteti është bashkëpunues: pret me padurim ta pranojë Albin Kurti...

realiteti është në gjendje të ndryshojë veç a e pranon Albini.

Grida Duma: Të jesh pronare e ngjyrave - i bën hije realitetit të jetës.

Por, hijes tënde kush i bën hije! Ngjyra a ka hije?

A thua, - kush i bën hijes - hije!

Albin Kurti: 'Vdiq poeti i gjallë shqiptar'.

- Pak pa vdekur - i doli shpirti.

Aleanca kosovare e bizneseve:

Është antikushtetuese të ulet çmimi i naftës, që do të thotë se është kushtetuese të ngritet çmimi i naftës:

Kimete Berisha: Që një burrë nga Kosova po ankohet në çmimin e akulloreve në Ulqin - e kuptoj,

por nuk e kuptoj pse burri han akullore publikisht.

Akullorja hahet tinëz, kur s'je fëmijë.

Burri duhet të ankohet kur shtrenjtohen alltitë, kllik-kllak-at, sixhimi, topi, kur shtrenjtohet dashuria dhe dimrit - drunjtë,

e jo kështu mendjen veç me lëpi diçka...

Albin Kurti: Edi Rama nuk është kundër meje.

Por në Kosovë, të gjithë janë bërë bashkë kundër Vetëvendosjes.

Dhe Unë Albini, mund të ta fali tokën time - por jo tokën tënde.

- Pra, Albin Kurti nëse dëshiron, mund ta fal tokën e Kosovës, por fati ynë që ky nuk po ka dëshirë ta falë..

Edi Rama: Shqiptarët kanë ardhur pas majmunëve (që do të thotë se kanë qenë majmunë - janë bërë shqiptarë (Pra, Shqiptarët janë ish - majmunë).

Kurse grekët kanë ardhur në Greqi para majmunëve, që do të thotë: kanë qenë grek e janë bërë majmunë...).

Kimete Berisha: Në ditën që e tejlkaluam krizën e kastravecave, po hymë në krizën e picave...

Fatos Lubonja: Kurti u dorëzua para Ramës.

- Ky kujton se nëse do njeriu nuk dorëzohet.

Nuk u dorëzua Kurti, por u mund nga Rama.

Kupto: ti ish - majmun.

Vidovdani: Emri i tij le të përmendet çdo të dytën ditë - përveç në Vidovdan (as në xhurxhevdan mos ma përmendni emrin e tij - aman).

Kimete Berisha: saliberishaforever është pasword-i me të cilin gjithmonë kyçem në ëi-fi-in e qendrës tregtare në Tiranë.

Haxh: Një natë në hotelin me pamje kah varri kushton 10,000 euro.

Më i thellë duhet të jetë varri se deti.

Pse po e mbani fshehtë!

Tregoni drejt.

Analiza e intervistës: Te Çim Pema, Albin Kurti i kish lyer flokët me peshkve.

Muzikë: 'Sivjet jam dashuru në një malazeze....'

Vitin e ardhshëm...qysh e ka shkru' Zoti.

- Dashuria po vdes e re, u bë si korrje-fshirjet....

Dashuron, lulëzon, venitesh dhe mbaron në të njëjtën stinë.

Sikur një vajzë shqiptare ta kishte kënduar tekstin 'sivjet jam dashuru në një malazez', e dini çfarë do të ndodhte... më zi se demarkacioni...

P.S. 28 qershor 2022

'Në pyestë nëna për mua

I thoni që u martua'.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat