Deputetja e AAK kërkon më shumë lobim te shtetet skeptike për vizat

Aktuale

Deputetja e AAK kërkon më shumë lobim te shtetet skeptike për vizat

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 11:26
Foto ilustrim

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Time Kadrijaj ka kërkuar më shumë lobim dhe avokim nga institucionet e Kosovës për liberalizim të vizave te shtetet skeptike.

Kadrijaj: Duhet më shumë lobim për liberalizim të vizave

“U mbajt Samiti i BE-së dhe ne fatkeqësisht u refuzuam për liberalizim të vizave, mirë që edhe kjo qeveri e pranon tash sepse derisa ishte në qeveri nuk e ka pranuar që Kosova ka përmbush kushtet dhe kriteret për liberalizim të vizave, por dua të them se cili ka qenë angazhimi konkret i qeverisë, presidencës, Kuvendit, i komisioneve parlamentare në mënyrë që t‘i vizitoj vendet skeptike për liberalizimin e vizave në mënyrë që të lobojmë. Të vetmin aktivitet e kemi pasur Shqipërinë dhe po kërkojmë prej Shqipërisë aktivitet dhe ne si komisione dhe si institucione nuk kemi qenë në nivel të detyrës sa i përket lobimit dhe avookimit për liberalizim të vizave por edhe lobimit dhe avookimit për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Andaj, nuk duhet kryetari i Kuvendit duhet të aktivizoheni duhet të Komisioni për Punë të Jashtme, duhet të aktivizohet komisioni për Integrime Evropian”, u shpreh ajo.

Ajo u shpreh se Qeveria e Kosovës nuk po arrin ta sjell në Kuvend për shqyrtim ligjin për diasporën, i cili mundëson trajtim të dinjitetshëm të mërgatës.

Kadrijaj: Qeveria nuk po arrin me sjell ligjin për diasporën

“Ne e kemi pas një ligj që është për diasporën e kemi pas në agjendë legjislaturën e kaluar nuk ka ardhur e kemi në agjendë legjislative nuk ka ardhur, çka mund të bëjmë ne tjetër kur nuk jemi në gjendje dhe nuk është qeveria në gjendje ta sjell një ligj të diasporës n]ë mënyrë që edhe diasporën tonë ta trajtojmë në mënyrë të dinjitietshme e jo ta shohim vetëm si votë dhe me i shfrytëzua sa herë që kemi nevojë".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat