Berisha komenton fjalët e Muratit për veteranët: Thua se janë shkruar serbisht, e i ka përkthyer në shqip

Aktuale

Berisha komenton fjalët e Muratit për veteranët: Thua se janë shkruar serbisht, e i ka përkthyer në shqip

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 17:18
Hisen Berisha

Hisen Berisha, deputet i Partisë Demokratike të Kosovës, gjatë seancës së sotme plenare në Kuvend, ka kritikuar ashpër qeverinë e udhëhequr nga Albin Kurti, dhe deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje.

Berisha, në seancën në të cilën po diskutohet kriza e rritjes së çmimeve, ka thënë se qeveria ka vepruar njëjtë edhe me veteranët, duke thënë se gjuha që është përdorur për këta fundit, nga ana e qeverisë, dukej sikur ishte shkruar në gjuhën serbe.

Tutje, ai ka thënë se gjuha e ministrave, deputetëve dhe vetë kryeministrit shkon edhe më larg, duke përmendur deklaratën e Ministrit të Financave Hekuran Muratit, i cili ka thënë se veteranët po i kushtojnë shtrenjtë Kosovës.

“Kështu vepruat edhe ndaj veteranëve, ngjasonte gjuha e juaj thua se ato fjalë u janë shkruar në serbisht e ju vetëm po i përktheni në gjuhën shqipe. Mos u mundoni t’i bëni argat Vuçiqit duke u munduar t’i vrisni me skamje veteranët. Gjuha e juaj si ministra, deputetë e kryeministër shkon edhe më larg. Si për shembull ajo e ministrit të financave me urrejtjen që shpreh për kategoritë e dala nga lufta, duke shkuar deri atje sa të thotë se më lirë do të na kishte dalë nëse paguanim mercenarë se sa të luftonim vetë e sot të paguanim veteranë. Pastaj duke e shpreh dëshpërimin në humbjen në luftë të ushtrisë, policisë, të regjimit të Millosheviçit, të bënë me dyshuar se i kujt është ky ministër, a është i qeverisë së Kosovës apo i asaj të Vuçiqit”, ka thënë Berisha. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat