Sllobodan Vujiçiq tregon një plan ferri që është përgatitur kundër tij nga mbrojtësit e Milan Radoiçiqit dhe Zvonko Veselinoviqit

Aktuale

Sllobodan Vujiçiq tregon një plan ferri që është përgatitur kundër tij nga mbrojtësit e Milan Radoiçiqit dhe Zvonko Veselinoviqit

Nga: N. Sh. Më: 1 korrik 2022 Në ora: 18:14
Sllobodan Vujiçiq

Kryetari i Shoqatës malazeze të Kosovës, Sllobodan Vujiçiq, përmes një reagimi ka treguar për një plan monsturoz dhe ferri siç e quan nëpër të cilin ka kaluar.

Ai thotë se ky plan ishte i motivuar politikisht dhe ka për qëllim shkatërrimin e tij dhe familjes së tij.

Vujiçiq shprehet se, ky plan gjithashtu ka për qëllim shaktërrimin e plotë të qenies etnike malazeze në Kosovë dhe është në dobi të disa komuniteteve të tjera që mbrojnë struturat kriminale nga radhët e komunitetit serb të udhëhequra nga Milan Radoiçiqi dhe Zvondo Veselinoviq.

“Më 8 qershor të këtij viti, Telekom Kosova ka nxjerrë një vendim të kundërligjshëm dhe diskriminues për ndërprerjen e marrëdhënies së punës, duke shpjeguar se dyshohet se kam munguar në punë për më shumë se 19 ditë gjatë nëntorit të vitit të kaluar, duke shkelur kështu dispozitat e Kodit të Mirësjelljes së Punëtorëve në atë. kompani publike, gjë që Natyrisht nuk është e vërtetë”, tha kryetari i Shoqatës së Malazezëve të Kosovës, Sllobodan. M. Vujiçiq.

Në anën tjetër, shtoi ai, është e vërtetë se drejtori i Zyrës për Integrim të Minoriteteve në Telekom të Kosovës, Sllobodan Petroviq dhe menaxherja Olivera Antiq, kanë kryer veprën e falsifikimit dhe fshehjes së dhjetëra punëtorëve që kanë marrë paga rregullisht edhe pse jetonin dhe punonin në Serbi.

“Kështu në mënyrë të organizuar dhe të planifikuar i kanë shkaktuar dëme shumëmilionëshe buxhetit të Kosovës. Në vend që ndaj tyre të niste procedura penale dhe të vihej para drejtësisë, Telekom Kosova i shpërbleu me 24 paga. Konkretisht, kjo dyshe ka mbrojtur për më shumë se 10 vjet Petar Miletiqin, i cili merrte rregullisht rrogë, ndonëse me familjen e tij u shpërngul nga Kosova dhe shkoi të jetonte dhe punonte në Beograd. Miletiç është anëtar i kryesisë së Lëvizjes Politike të Qytetarëve të Lirë të Serbisë, që do të thotë se Telekom Kosova në mënyrë indirekte e ka financuar atë lëvizje gjatë gjithë kohës. Meqë ra fjala, Miletiç është dhëndri i Sllobodan Petroviqit”, thotë ai.

Ai tregon se, Petroviq dhe Antiçeva kanë mbrojtur në të njëjtën mënyrë për 15 vjet Ljiljana Bozovic dhe Zarko Veselinoviç, më saktë gruan dhe vëllanë e Zvonko Veselinovic.

“Të gjithë ata jetojnë dhe punojnë në Beograd, kompanitë e tyre vlerësohen në qindra milionë euro dhe janë gjithashtu në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara për shkak të përfshirjes së tyre në aktivitete të ndryshme kriminale. Fatkeqësisht, e gjithë kjo nuk e ka shqetësuar Telekomin e Kosovës që të paguajë rregullisht pagat e tyre çdo muaj, ndërsa më 30 mars të këtij viti, Ljiljana Bozhoviqit i është ofruar ndërprerja e kontratës me marrëveshje me kompensim në shumë prej 24 pagash”.

“Për të luftuar për drejtësinë dhe të vërtetën dhe për të ruajtur rrogën time si bazë për jetesën e familjes sime, vendosa të nis grevë urie më 17 maj të këtij viti. Po atë ditë rreth orës 16, policia erdhi në zyrën time në Transportin e PTK-së në Fushë Kosovë dhe më tha se duhet të shkoja me ta në stacionin policor për të dhënë deklaratë se pse jam në grevë. Shkova me ta dhe nuk e dija se çfarë ferri po më priste. Më mbajtën plot 7 orë në stacionin policor me arsyetimin se nuk kam bërë asgjë kundërligjore, por kryeprokurori i shtetit i kishte urdhëruar që të mos më lirojnë dhe të presin udhëzime të mëtejshme. Pas shtatë orësh, policia, siç më thanë në atë kohë, me kërkesë të prokurorit dhe pa asnjë urdhër më dërgoi në Institutin e Ekspertizës Neuropsikiatrike, ku mjeku kujdestar refuzoi me neveri kërkesat e policisë dhe prokuroria të më pranojë për marrje në pyetje.jetët e njerëzve”, tregon ai.

“Më pas, policia më çoi direkt në neuropsikiatri, ku punonjësi i policisë i dha celularin mjekut kujdestar dhe i tregoi mesazhet që i kishte dërguar prokurori. Pas një debati të shkurtër, mjeku kujdestar pranoi të më vizitonte. Më bënë një injeksion kundër dëshirës sime dhe më futën në çmendinë në repartin me pacientët më të rëndë mendorë. Dhoma ishte e mbuluar me gomë, dysheku ishte në dysheme dhe jastëku dhe batanija mbanin erë të padurueshme feçesh. Gjatë gjithë kohës kishte të qara, të qara dhe britma të pacientëve që kërkonin ndihmë. Disa vrapuan dhe përplasnin kokën në derë, pas së cilës do të kishte një heshtje të frikshme për një kohë. Aty më mbajtën plot 18 orë, duke vazhduar grevën e urisë. Më nxorri nga ai ferr një mjek që erdhi në turnin e mëngjesit. Më tha se dikush që ka ndikim dhe të cilin e shqetësoj, ka sajuar një histori monstruoze që dua të marr flakë me benzinë para Presidentit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq dhe Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani. Ai më tha se nuk kishte pasur një rast të tillë në karrierën e tij prej disa dekadash, se i vinte shumë keq dhe se do të bënte gjithçka që të më linte të shkoja sa më shpejt, sepse e kam vendin e lirë dhe jashtë atyre mureve”, shton tutje ai.

“Ai gjithashtu më tha se policia e kërcënoi të mos më linte të shkoja derisa ta lejonte prokurori, por ai dhe kolegët e tij do t'i shkruanin kryeprokurorit të shtetit se vazhdimi i mbajtjes sime në azilin e të çmendurve ishte shkelje e rëndë e të drejtave të njeriut dhe krimi në vetvete. Pas disa kohësh doktori luftoi për lirinë time dhe më liruan pas orës 18.00, por pa liste, gjë që dëshmon se jam torturuar ilegalisht gjatë gjithë kohës me vullnetin e disa pushtetarëve. Gjithçka më kujtoi Jugosllavinë e pas Luftës së Dytë Botërore dhe epokës famëkeqe të informacionit. Të nesërmen shkova në punë dhe vazhdova grevën e urisë, të cilën e përfundova pasi më njoftuan se drejtori i përgjithshëm i Telekomit të Kosovës e kishte shpërbërë Komisionin e Ankesave dhe se shpejt do të formonte një të ri që do të anulonte të gjitha vendimet e paligjshme të parapara nga komisioni i punesimit”.

Sipas tij, i premtuan se do të kthehet në punë dhe se do të mund, si gjithë të tjerët, të zgjidhte mundësinë e marrjes së pagesës së largimit.

“Fatkeqësisht, menaxhmenti i Telekomit të Kosovës më mashtruan sërish sipas direktivës së dikujt dhe më 8 qershor konfirmuan vendimin e Komisionit për Ankesa, me të cilin unë dhe familja ime lanë në rrugë pa bukë. Unë dhe avokati im u ankuam në Inspektoratin e Punës dhe në gjykatë dhe presim që Inspektorati i Punës të konstatojë në bazë të dëshmive të bashkangjitura se vendimi i Telekomit të Kosovës për ndërprerjen e punës sime është i pavlefshëm, sepse nuk është marrë në përputhje me Ligjin e Punës por me urdhër të strukturave të pista politike që kanë lidhje me krimin dhe që i konsideroj si person por edhe si malazez”, përfundon ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat