Bislimi shpreson në ndihmën e Finlandës dhe Irlandës për liberalizim dhe anëtarësim në NATO

Aktuale

Bislimi shpreson në ndihmën e Finlandës dhe Irlandës për liberalizim dhe anëtarësim në NATO

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 10:24
Foto nga takimi

Zëvendëskryeministri i Parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi, ka thënë se Kosova gëzon marrëdhënie të shkëlqyera me Finlandën dhe Irlandën.

Në konferencë për medie pas takimit me delegacionin nga Finlanda e Irlanda, Bislimi ka thënë se shpreson që Kosova të ndihmohet nga këto dy shtete për liberalizim të vizave dhe anëtarësim në NATO.

Finlanda dhe Irlanda janë partnerë strategjikë për Kosovën, teksa marrëdhëniet forcohen bashkëpunimi jonë vazhdon të rritet. Orientimi ynë na sjellë gjithmonë më afër njëri tjetrit. Vlerësojmë mbështetjen drejt liberalizimit të vizave dhe anëtarësimin ne NATO e organizata ndërkombëtare. Shpresojmë që anëtarësimi i Finlandës në NATO të përfundojë me sukses dhe pastaj edhe i Kosovës. Kosova është dëshmua partnere serioze në bashkëpunimin ndërkombëtar”, tha Bislimi.

Bislimi ka kërkuar nga këto dy shtete që bashkëpunimi të jetë edhe ekonomik, për të cilën tha se do të jetë në të mirë të tria shteteve.

Kemi shprehur gatishmërinë të strehojmë 5000 refugjatë nga Ukraina. Folëm edhe për të arriturat e Kosovës për marrëveshjen e Stabilizim Asocim. Marrëdhëniet e Kosovës me shtetet e Irlandës dhe Finlandës duhet të forcohen edhe në aspektin ekonomik. Ndërveprimi ekonomik do të sjellë benefite si për Kosovën po ashtu edhe për Finlandën dhe Irlandën”, tha tutje Bislimi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat