Kush është biznesmeni nga Podujeva që bashkëpunon me grupin e Milan Radoiçiqit?

Aktuale

Kush është biznesmeni nga Podujeva që bashkëpunon me grupin e Milan Radoiçiqit?

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 15:39
Milan Radoiçiq

Milan Radoiçiq, figura famëkeqe e veriut që një ditë më parë përmes një video mesazhi është deklaruar me tone kërcënuese ndaj serbëve të Kosovës, është politikan dhe biznesmen me pushtet në zonat e banuara me shumicë serbe në vend.

Përveç se i kërkuar nga autoritetet e Kosovës dhe i sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara, Radoiçiq ka realizuar shtrirje të madhe në biznes, në Kosovë dhe në Serbi.

Kompania “RAD D.O.O”, e lidhur me Milan Radoiçiqin e që zyrtarisht është në pronësi të Radulle Steviqit, një person po ashtu i sanksionuar nga ShBA-të, në të kaluarën ka fituar tenderë nga institucionet shtetërore të Kosovës.

Biznesi i afërt me Radoçiqin ka bashkëpunuar edhe me biznesmenë shqiptarë të Kosovës, kishte zbuluar një hulumtim i Paparacit në muajin dhjetor të vitit të kaluar.

Ai është afaristi nga Podujeva, Arben Jetullahu, i cili ka bashkëpunuar disa herë me firmat që janë të afërta me Milan Radojçiq e Zvonko Veselinoviq.

Si u realizua bashkëpunimi në mes biznesmenit nga Podujeva me anëtarët e grupit të Milan Radoiçiq?

Biznesmeni nga Podujeva, Arben Jetullahu, ka në pronësi kompaninë NNT “ABC”.

Kjo firmë disa herë për tenderët e marrë në veri ka bashkëpunuar me kompaninë “RAD”, pronë kjo e Radulle Steviq, i cili u fut në listën e zeze të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“RAD” e Steviq nga komuna e Zveçanit, është firma më e suksesshme në përfitimin e tenderëve publik në komunat veriore të Kosovës – për rregullimin e infrastrukturës lokale.

Të dhënat publike tregojnë se nga korriku i vitit 2015 deri në dhjetor të 2018-ës kjo kompani ka fituar hiç më pak se 120 tenderë.

Disa prej tenderë më të mëdhenj që “RAD” i ka marrë në veri i ka realizuar në konzorcium me “ABC”-në.

Shqiptari nga Llapi ka hise në paratë e fituara nga kontratat publike të nënshkruar nga “RAD”, vlera e të cilave arrin deri në 13 milionë euro.

Por, me futjen në listën e sanksioneve të Departamentit të Thesarit të SHBA-së, të Radulle dhe të tjerëve, prona e tyre është bllokuar.

Në komunikatën e Departamentit amerikan të Thesarit, Zvonko Vesellinoviq identifikohet si udhëheqës i Grupit të Krimit të Organizuar dhe gjithashtu si një nga figurat më famëkeqe të korrupsionit në Kosovë. Si njeri me autoritet përmendet edhe Milan Radoiçiq.

Sipas ShBA-ve, grupi i tyre është i angazhuar në skema të mëdha të ryshfetit me zyrtarë të sigurisë, kosovarë dhe serbë, të cilët lehtësojnë trafikimin e paligjshëm të mallrave, parave, narkotikëve dhe armëve midis Kosovës dhe Serbisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat