Ministri Peci: Në buxhetin e këtij viti kemi paraparë 2.42 milionë euro për sistemin e ujitjes

Aktuale

Ministri Peci: Në buxhetin e këtij viti kemi paraparë 2.42 milionë euro për sistemin e ujitjes

Më: 7 korrik 2022 Në ora: 12:22
Ministri i Bujqësisë, Faton Peci

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci para deputetëve në kuvend ka folur në lidhje me sistemin e ujitjes në vend.

Ai u shpreh se janë tri kompani të ujitjes që janë të obliguara t’i plotësojnë kërkesat e fermerëve për këtë qëllim.

Tutje, Peci bëri të ditur se në në buxhetin e këtij viti Ministria e Bujqësisë ka paraparë 2.42 milionë euro për sistemin e ujitjes.

“Si Ministri e Bujqësisë në buxhetin e këtij viti kemi paraparë 2.42 milionë euro për sistemin e ujitjes dhe në kuadër të kësaj ne tashmë kemi të nënshkruar tetë memorandume me tetë komuna, prej 15 prej të cilave kanë aplikuar në proces të përfitimit të projekteve të sistemit të ujitjes”, u shpreh tutje Peci.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat