Bytyçi: Kështu do të ndodhte me Asociacionin, nëse Osmani dhe Kurti do të pajtoheshin

Aktuale

Bytyçi: Kështu do të ndodhte me Asociacionin, nëse Osmani dhe Kurti do të pajtoheshin

Nga: A.ZH Më: 6 gusht 2022 Në ora: 10:13
Enver Bytyçi

I dërguari i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar, ka deklaruar dje se Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe, nuk duhet të krijojë “shtet mbi shtetin e Kosovës”.

Duke komentuar këtë deklaratë të zyrtarit amerikan, profesori universitar dhe njohësi i çështjeve politike Enver Bytyçi, ka thënë se nëse institucionet e Kosovës do të pajtoheshin me Asociacionin që zhbën shtetin, as Uashingtoni nuk do ta kundërshtonte.

Sipas tij, edhe më i fuqishmi pajtohet kur sheh se si politikanët e Kosovës mbrojnë pavarësinë, shtetësisë dhe tërësinë territoriale, përcjell Bota sot.

Reagimi i Bytyçit në Facebook:

Gabriel Escobar ka deklaruar se Asociacioni i Komunave Serbe në Kosovë duhet të jetë në pajtim me Kushtetutën e Kosovës, të mos defunksionalizojë institucionet e Kosovës dhe të mos krijojë një shtet brenda shtetit të Kosovës!

Ja çfarë do të thotë mbrojtje me vendosmëri të shtetësisë së Kosovës! Nëse autoritetet e vendit do të ishin dakord me një asociacion që zhbën shtetësinë, me siguri që askush, as Uashingtoni, nuk do ta kundërshtonte!

Edhe ndarja e Kosovës u motivua me formulën: "Kur liderët politikë të te dy vendeve, Kosovës dhe Serbisë, janë dakord, pse të mos bëhet ndryshimi i kufijve?! Kështu do të ndodhte edhe me asociacionin, nëse Osmani dhe Kurti do të pajtoheshin.

E shihni se çdo të thotë të jesh konsekuent në mbrojtjen e të drejtës së pavarësisë, shtetësisë dhe tërësisë territoriale?! Edhe më i fuqishmi pajtohet me ty! Ndryshe vret veten me gishtin e madh!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat